نظام وظیفه

جهت کسب اطلاعات در مورد

خدمت سربازی در ایران و معافیت ها

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

 

 

طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تمام مردان ایرانی (به جز موارد استثنا) که سنشان به 18 سال رسیده باشد باید به خدمت سربازی بروند.

طبق آمار به طور متوسط هر سال 800 هزار نفر که مشمول هستند به خدمت سربازی اعزام میشوند. در این بین حدود 20 درصد متاهل هستند و مابقی مجردند. هرچند سامانه خاصی برای اعلام تعداد سرباز ها وجود ندارد اما گفته میشود هر اکنون حدود یک میلیون و 400 هزارنفر در حال گذراندن دوره سربازی هستند.

 

مدت سربازی

 

ماده چهارم قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب سال ۱۳۶۳بیان می‌کند که خدمت وظیفه عمومی در ایران ۳۰سال است که به چهار دوره تقسیم می‌شود. خدمت دوره ضرورت (۲سال)، دوره احتیاط (۸سال)، دوره ذخیره اول (۱۰سال) و دوره ذخیره دوم (۱۰سال). همچنین این قانون به شورای عالی دفاع اجازه می‌دهد در شرایطی که تعداد مشمولان مازاد بر نیاز باشد، طول دوره ضرورت به ۱۸ماه کاهش یابد.

 

هم‌اکنون طول خدمت وظیفه در ایران ۲۱ماه است. اما خدمت در مناطق محروم ۲۰ماه و در مناطق مرزی ۱۹ماه است. ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در اردیبهشت ۱۳۸۸اعلام کرد از طول خدمت افرادی که دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و دکتری تخصصی می‌باشند به ترتیب ۱، ۲، ۳و ۴ماه کسر می‌شود. در سال ۹۰کسری‌های مربوط به مقطع تحصیلی و جبهه پدر حذف شد و خدمت وظیفه از ۱۸ماه به ۲۱ماه افزایش یافت

 

قانون به حکومت اجازه می‌دهد تا طبقاتی از کارکنان وظیفه‌ای که خدمت دوره ضرورت را به پایان برده‌اند برای تجدید یا تکمیل آموزش نظامی فراخوان کند. این فراخوانده شدگان، حقوقی معادل حقوق نفرات پایور هم‌درجه خود دریافت خواهند کرد.  

 

مشاوران مرکز مشاوره هالی همواره آماده ارائه خدمات به شما عزیزان در همه زمینه های مربوط به نظام وظیفه عمومی هستند.