مهارت های تست زنی در کنکور

1399/04/31

بهترین روش های تست زنی، نکات و مهارت های تست زنی

یکی از نکات و راه های رسیدن به موفقیت در آزمون کنکور، آشنایی با تکنیک های تست زنی است که نتیجه ی ماه ها تلاش و کوشش داوطلبان می باشد. به طور کلی می توان گفت موفقیت در کنکور بستگی به توانایی هر فرد در نحوه ی تست زنی دارد که برای حل یک تست علاوه بر یادگیری بتواند نحوه ی تست زنی هم دریابد و این دو را با یکدیگر ترکیب کرده تا بتواند به گزینه ی درست برسد. باهم نکات مهم را بررسی می کنیم.

بهترین روش های تست زنی در کنکور

موارد مهم و لازم برای یک تست زنی خوب و مطلوب 

شما برای اینکه بتوانید خوب تست بزنید، باید موارد و شرایط اولیه که نیاز دارید را فراهم کنید. این نکات و شرایط در دسترس همه می باشد و می تواند درصد موفقیت شما را بالا ببرد که این نکات را باهم بررسی می کنیم.

داشتن دانش کافی در حل مسئله مورد نظر

داشتن اطلاعات کافی و منظم برای هر نوع امتحانی لازم می باشد. بنابراین تلاش کنید که تا حد توان خود در مورد مسائل مورد نظر مطالعه کنید که این، به شیوه ی درس خواندن شما باز می گردد.

مقابله با وسوسه 

اگر درباره ی جواب یک تست مطمئن نیستند، آن را نزنید و سعی کنید افکار منفی و وسوسه انگیز را از خود دور کنید. شما قرار نیست معجزه نمایید و همیشه خوش شانس باشید. در نیتجه بهتر است تا مطمئن نشده اید تستی را نزنید.

آمادگی فراشناختی

به توانایی فکر کردن به تفکر، فراشناختی می گویند که شما باید بتوانید افکار حاشیه ای که در سرتان است را مدیریت کنید تا به تمرکز بالا دست یابید تا لطمه ای در حین تست زنی به شما وارد نشود. شما می توانید از یک روانشناس بالینی کمک بگیرید.

اولین تصمیم همیشه بهترین تصیمم است

تا حد ممکن جواب خود را تغییر ندهید و به پاسخی که ابتدا به آن دست یافته اید، تاکید داشته باشید زیرا همیشه اولین پاسخ بهترین می باشد. تغییر جواب باعث ایجاد استرس و عدم اطمینان در شما نیز می شود.

درک کامل و فهمیدن سؤال

یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید به آن توجه کنید، این است که یک سوال را به خوبی درک کنید این کار نیاز به تلاش و تمرین بسیار دارد که شما تنها با خواند می توانید بدون در نظر گرفتن گرینه ها، پاسخ را بدست آورید.

تمرین، تمرین، تمرین

مهم ترین پیش نیاز شما برای رسیدن به یک تست زنی خوب، این است که به میزان هر کلمه ای که خوانده، تست زده باشید. تست زنی شما باید دائم و مدیریت شده باشد. تست زنی جدا از درس خواندن نیست و شما باید در هنگام خواندن، تست خود را بزنید. خیلی از افراد این موضوع مهم را جدا از هم می دانند و درس را یک زمان می خوانند و تست زنی را در یک زمان دیگر انجام می دهند در صورتی که این روش اشتباه است شما باید در حال خواندن تست هم بزنید. شما برای اینکه در تست زنی آزمون کنکور به نتیجه ی مطلوبی دست یابید و موفق شوید، نیاز به تمرین فراوان دارید.

مراحل تست زنی در کنکور

تست زنی در سه مرحله ی کلی انجام می شود:

تست آموزشی و تمرینی
تست ارزیابی
تست جمع بندی

بررسی تست زنی آموزشی و تمرین

اگر یک داوطلب می خواهد در کنکور موفق شود باید تست زنی آموزشی و تمرینی را به مرور انجام دهد. شما باید به طور طبیعی بعد از مطالعه و درس خواندن، درس یا مباحث مختلف، تست ها را بزنید. مقصود اصلی از تست زدن آموزشی و تمرینی، یادگیری اصولی و تخصصی مباحث مختلف در کنکور می باشد.

بررسی تست زنی آزمونی

تست زنی آزمونی، مجموعه تست هایی است که داوطلبان در خانه پس از پایان مطالعه برای خود در نظر می گیرند و خودشان را محک می زنند. شما برای حل سوالات باید برای خود زمان در نظر بگیرد که این کار سبب می شود مهارت یا عدم تسلط همچنین اشکالات خود را به خوبی بدست آورید و برای حل آن ها تلاش کنید.

تست برای جمع بندی

برای بعد از مطالعه تمام موضوعات و درک تمام مطالب، انجام تمام تست زنی های مباحث مختلف، وقتی تمام مراحل یادگیری خود را تکمیل کردید و نقطه ضعف های خود را بررسی نمودید، می توانید به نقاط ضعف و قوتی که داشته اید برسید در این صورت می توانید به سراغ تست ها جمع بندی بروید. دیگه نیازی به دوره ی مطالب در این مرحله ندارید و فقط مباحث را جمع بندی می کنید.  

تکنیک های تست زنی

یکی از مهم ترین نکات برای شکست کنکور، تکنیک های تست زنی می باشد که با رعایت آن ها می توانید در آزمون کنکور موفق شوید:

علامت گذاری سوالات وقت گیر: سوالاتی که می تواند وقت بیشتری از شما بگیرد را دسته بندی و علامت گذاری کنید. مثل سوالاتی که اصلا مطالعه نکرده اید، یا پاسخ آن ها به یادتان نمی آید و... این سوالات را می توانید در مرحله ی آخر بررسی نمایید.
مدیریت زمان: طبق قوانین سازمان سنجش زمانی برای پاسخ سوالات در نظر گرفته شده است. برای اینکه وقت کم نیاورید، زمان خود را مدیریت کنید.
روش ساده به دشوار: برای پاسخگویی به سوالات از ساده به سخت مباحث را شروع کنید تا ذهنتان زود سر مسائل و مباحث پیچیده خسته نشود.
حذف گزینه غلط: گزینه هایی که می دانید غلط است را حذف نمایید.
هدف گذاری: قبل از حضور در جلسه ی آزمون، هدف خود را معلوم نمایید و مباحثی که روی آن ها تمرکز بهتری دارید را هدف خود قرار دهید.
دقت در مضمون: در خواندن سوالات دقت کنید و طبق قانون شما نیمی از جواب را می توانید در سوال پیدا کنید.
تشابه جواب ها: در اکثر پاسخ ها این تناقص را می توانید مشاهده کنید که با تکنیک مناسب می توانید به جواب درست برسید. 
اصل تساوی: اگر بین جواب و فرمول به یک رابطه برسید، می توانید یک تساوی برقرار نمایید که به راحتی می توانید کمک کند که شما به جواب برسید.
برای دستیابی به تکنیک های دقیق تست زنی، حتما باید شیوه های صحیح مطالعه و برنامه ریزی را بدانید. برای دستیابی به این تکنیک ها می توانید از یک مشاوره کمک بگیرید. تیم مرکز مشاوره می تواند شما را در این زمنیه یاری کند.

تکنیک های تست زنی در کنکور
شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از صفحات زیر نیز دیدن کنید:

آخرین جزئیات برگزاری کنکور ۹۹ 
انواع سهمیه ها در کنکور سراسری
حفظ تمرکز در آزمون کنکور 
  

پرسش و پاسخ

سوال

نمیشه گفت به صورت صددرصد اما درصد زیادی از مواردی که شما برای مهارت تست زنی در کنکور گفتی رو انجام داده بودم و جواب خوبی گرفتم میدونم اگه کسی همینارو به صورت کامل انجام بده واقعا موفق میشه

پاسخ مدیر

بسیار عالی