حفظ تمرکز در آزمون کنکور

1399/04/26

یکی از مهم ترین آزمون ها در زندگی افراد که جز یکی از خاطرات و مسائل فراموش نشدنی زندگی می باشد، آزمون کنکور است. کنکور یکی از تاثیر گذار ترین نکات در زندگی می باشد که برای موفقیت و بدست آوردن بهترین نتیجه در آن باید بتوانید شرایط و مقدماتی را فراهم کنید. یکی از مهم ترین این شرایط؛ حفظ تمرکز برای یادگیری، برنامه ریزی مناسب، مطالعه با تمرکز بالا و در نتیجه بدست آورن یک نتیجه ی ایده آل و قابل قبول می باشد. کنکور آن غولی نیست که ما در ذهن خود ساخته ایم و می توان با آرامش و داشتن یک برنامه ریزی مناسب و دقیق، مثل یک امتحان و آزمون معمولی با آن برخورد کرد.  
باهم نکات کلیدی و مهم برای موفقیت در کنکور؛ حفظ آرامش، تمرکز را برای رسیدن به یک نتیجه ی خوب و مطلوب بررسی می کنیم.

تمرکز بر روی کنکور

چگونه تمرکزمان را حفظ کنیم؟

عوامل موثر در موفقیت کنکور

عوامل زیادی در موفقیت در کنکور تاثیر می گذارد: 
مهم ترین نکته این است که شما به قبول شدن یا نتیجه ی دلخواه فکر نکنید و تمام ذهن خود را منعطف تلاش و تمرکز در مطالعه نمایید. انرژی منفی و امور بیهوده تاثیر منفی در ذهن و نتیجه تمرکز شما خواهد داشت.
 نکته ی دوم سعی کنید به عوامل حاشیه ای که در ذهن شما ایجاد می شود، نه بگویید و اجازه ندهید در ذهن شما این موارد رشد کند.  
نکته ی سوم این است که بدانید خواستن توانستن است و همان طور دیگران توانسته اند به موفقیت های بالایی دست یابند شما نیز با تلاش و پشتکار می توانید به آن برسید.
نکته ی چهارم؛ در هنگام مطالعه از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید زیرا باعث می شود تمرکز شما کم شود.
نکته ی پنجم؛ در هنگام خواب رویاپردازی کنید. خیلی از کارشناسان و مشاوران بر این باورند که داوطلبان باید موقعیت و موفقیتی که در نظر دارند را در ذهن خود شاخ و برگ بدهند و رویاپردازی نمایند.
نکته ی آخر؛ خودتان را با خودتان مقایسه کنید و نه با دیگران، زیرا همین مقایسه باعث ایجاد استرس و کاهش اعتماد بنفس در شما خواهد شد که می تواند در موفقیت شما تاثیر بگذارد.

روزش های حفظ تمرکز

چگونه پرش فکری نداشته باشیم؟

چگونه در تست زنی تمرکز داشته باشیم ؟

یکی از مهم ترین نکات حفط تمرکز در آزمون می باشد که این حفظ تمرکز فقط با تمرین تقویت می شود. ابتدا ممکن است کمی سردرگم شوید ولی با تلاش و تمرین می توانید به این موفقیت دست یابید. برای شروع تمرکز می توانید از عوامل زیر کمک بگیرید.

حواست را جمع کن 

این یکی از مهم ترین نکات و البته سخت ترین موارد است که با تمرین می توانید به آن دست یابید. در ظاهر شاید بگویید کار ساده ای است ولی وقتی ذهن سرگردان باشد و با کوچیک ترین عاملی تمرکز شما می تواند از دست برود و باعث خستگی ذهن شما شود. یکی از راه حل ها این است که در این زمان ها به خود هشدار دهید مثلا "حواست رو جمع کن" یا "تمرکز کن" و.. که به مرور باعث می شود شما عادت کنید به موضوع مورد نظر خود بازگردید.

روش عنکبوتی 

تاحالا تارعنکبوتی را تحریک کرده اید، تار وقتی تکان می خورد، عنکبوت نسبت به این حرکات، واکنش نشن می دهد تا بتواند علت را پیدا کند وقتی این عمل تکرار شود، دیگر عنکبوت عکس العملی و واکنشی نشان نمی دهد. این روش رو شما هم در ذهن خود پرورش دهید و در برابر حواس پرتی تسلیم نشوید تا بتوانید با تمرکز خوب به هدفی که می خواهید دست یابید.

فرصت دادن به افکار مزاحم

در طول روز می توانید زمانی را برای فکر کردن به مسائل حاشیه ای در نظر بگیرید. مثلا ساعت 5 تا 5:30 را برای فکر کردن به این مسائل اختصاص دهید و زمانی که این مسائل در هنگام درس خواندن باعث نگرانی شما شود، به خود یادآور کنید زمانی ویژه برای فکر کردن به آن ها در اختیار دارید و الان وقت رسیدگی و پرداختن با آن ها نمی باشد. خیلی از افراد با این روش توانسته اند تمرکز خود را بالا ببرند.

استفاده از روش چوب خط زنی برای افکار مزاحم

شما در این روش می توانید کارت های کوچکی برای زمان ها صبح، ظهر و شب خود تهیه کنید و هر بار که حواستان پرت شد، یک خط در زمان مربوطه بکشید، با این روش خواهید دید که این خط ها به مرور کاهش می یابند.

زمان استراحت

وقتی ما زمان طولانی را می نشینیم، خون ما به دلیل نیروی جاذبه به طرف پایین ترین نقطه ی بدن یعنی پاها کشیده می شود. ماهیچه ها مثل پمپ عمل می کنند و شما می توانید یک زمانی را برای راه رفتن اختصاص دهید تا خون به طور یکنواخت در بدن گردش کنند. این کار باعث افزایش اکسیژن در مغز می شود و ما هم شاداب تر می شویم و هم تمرکز بهتری بدست می آوریم.

عوض کردن موضوعات

خیلی از افراد به وسیله ی تغییر موضوعات مطالعه، به تمرکز خود کمک می کنند. شما هم می توانید با این روش تمرکز خود را قوی کنید، مثلا هر دو ساعت را به یک درس اختصاص دهید و حتی موضوع درس را نیز می توانید جا به جا کنید.

جایزه و پاداش

می توانید برای اینکه کاری را به طور کامل انجام دهید، برای خود کادو یا پاداش در نظر بگیرید. کار انجام شده توسط شما شاید خیلی کوچک یا بزرگ باشد و شما می توانید نسبت به آن برای خود پاداش در نظر بگیرید. این پاداش می تواند خواب، فیلم دیدن، کتاب خواند یا بیرون رفتن و.. باشد.

شناخت انرژی درونی 

چه زمانی انرژی شما در بالاترین یا پایین ترین حد خود می باشد؟ از این موضوع آگاهی دارید؟ با آگاهی در مورد بالاترین حد و پایین ترین حد انرژی می توانید زمان مطالعه درس های سخت، آسان و... را مشخص کنید. مثلا بعضی از افراد در شب تمرکز بالایی دارند و برخی در طور روز، این انتخاب به خود شما بازمی گردد. 

انجام موارد گفته شده می تواند کمک شایانی برای حفظ و بهبود تمرکز شما داشته باشد. تیم مرکز مشاوره بهترین ها را در آزمون کنکور برای شما آرزو دارد.

پرسش و پاسخ

سوال

یکی از بهترین روش ها برای حفظ تمرکز این هست که زیاد بنویسیم از نظر من البته

پاسخ مدیر

کاملا روش درستیه