از یک مشاوره خانواده خوب چه انتظاراتی باید داشته باشیم

1398/10/02
نویسنده : مرکز مشاوره

مشاوره خوب دارای چه ویژگی هایی می باشد

خانواده یکی از ارکان های مهم اجتماعی است که حفظ روابط عاطفی میان افراد خانواده و آرامش، از مهمترین چیزهایی است که افراد خانواده باید به آن توجه کنند. اگر مشکلی در روابط خانوادگی پیش آمد، باید از یک مشاوره خانواده خوب استفاده نمود تا نظام از هم گسسته خانواده دوباره به هم پیوند بخورد. بنابراین افراد از یک مشاوره خانواده خوب، توقعاتی دارند که باید برآورده شود.

مشاوره خانواده کیست؟

یک مشاوره خانواده خوب شخصی است که دارای توانمندی های گفتاری و رفتاری است و می تواند بهترین راه حل ها را به مراجعین خود ارائه نماید. مشاوره خانواده در زمینه مسائل خانوادگی، فردی بسیار زبده است و اطلاعات کافی در این زمینه را دارد و می تواند از شروع درمان تا اتمام آن، کنار شما قرار گیرد و همه چیز را کنترل کند. در واقع مشاوره خانواده می تواند فرد را راهنمایی کند و همانند یک رفیق در کنار او باشد. در این نوع مشاوره، تعاملات میان افراد در نظر گرفته می شود و کمتر به مشکلات درون فردی پرداخته می شود. بنابراین مشکلات اعضای خانواده و نوع تعامل آنها، بیشتر زیر ذره بین قرار گرفته و مشاور سعی می کند تا این مشکلات را حل نماید. این در حالی است که بسیاری از افراد هنوز فرق مشاوره فردی با خانواده را نمی دانند.

از یک مشاوره خانواده خوب چه انتظاراتی باید داشت؟

زمانی که زوجین با همسر خود در زندگی زناشویی به مشکل برمی خورند، به مشاوره خانواده مراجعه می کنند تا مشکلات و اختلافات آن ها را حل نماید. معمولا زوجین در اولین جلسه حضور خود در کنار مشاور، احساس اضطراب و ترس دارند و پس از گذشت مدت کوتاهی، این احساس ترس و اضطراب رفع شده و آرامش به آنها برمی گردد و شروع به صحبت در رابطه با مشکل خود می نمایند.
بسیاری از زوجین چون تجربه مراجعه به مشاوره خانواده را ندارند، نمی دانند که در جلسه مشاوره چه اتفاقی می افتد و چه سوالاتی از آنها پرسیده می شود و آنها باید چه بگویند. بنابراین زوجین انتظار دارند که یک مشاوره خانواده خوب، بتواند جلسه مشاوره را به بهترین نحو مدیریت نموده و مشکلات آن ها را حل کند. در واقع افراد دوست دارند تا در کمترین تعداد جلسات، مشاوره خانواده مشکل آنها را حل کند و حس آرامش را به آنها منتقل کند.

مشاوره خانواده

ویژگی های یک مشاوره خانواده خوب

یک مشاوره خانواده خوب، دارای مهارت های ارتباطی و گفتاری کافی برای ارتباط موثر با همه قشر افرادی است.
یک مشاور خوب باید در رابطه با مشکلات مراجعین خود، احساس همدردی نماید تا آنها احساس راحتی کنند.
یک مشاوره خوب باید بتواند هیجانات رفتاری خود را کنترل کند.
یک مشاوره خوب باید اصول اخلاقی را رعایت کرده و محرم اسرار مراجعین خود باشد.
یک مشاوره خوب باید صبور باشد و بتواند دوره تحقیقات و درمان در رابطه با مراجعین خود را تکمیل نماید.
یک مشاوره خوب باید قابل اعتماد باشد و بتواند این حس را به مراجعین خود منتقل نماید.
یک مشاوره خوب با توجه به صحبت های مراجعین خود و با عقل خود باید تصمیم بگیرد و نباید احساساتش را در تصمیم گیری خود دخیل کند.
یک مشاوره خوب نباید دیگران را قضاوت کند، بلکه باید همراه و همدل آنها باشد. زیرا افراد به مشاوره خانواده پناه برده اند و نمی خواهند قضاوت شوند.

زمان مراجعه به مشاوره خانواده

زمانی که اعضای خانواده نسبت به هم بی تفاوت شده اند.
زمانی که یکی از اعضای خانواده نسبت به دیگری سرد شده است و دوری می کند.
زمانی که یکی از اعضای خانواده برای دیگران خیلی فداکاری می کند.
زمانی که یک فرد واسطه مشکل بین خانواده اش می شود. مثلا دختر خانواده میان پدر و مادرش واسطه می شود.
زمانی که ناراحتی میان اعضای خانواده پیش می آید.
زمانی که شخص در حال ازدواج است و می خواهد از یک مشاوره خانواده خوب برای اینکار استفاده کند.
زمانی که در تعامل میان اعضای خانواده، مشکلاتی به وجود می آید.
مشاوره خانواده می تواند در همه لحظات پر استرس، شرایط غم و اندوه و سختی ها در کنار شما باشد.

دلایل استفاده از مشاوره خانواده

یک مشاوره خانواده خوب می تواند باعث بهبود مشکلات میان اعضای خانواده شود. گاهی شما در رابطه با موضوعاتی همچون تعامل شما با فرزندان و همسر، موضوعات مالی قبل و بعد از ازدواج، مشکلات موجود در روابط عاطفی میان اعضای خانواده و...، دچار مشکل شده و نمی توانید به تنهایی این مشکلات را حل کنید. در این هنگام یک مشاوره خانواده به عنوان یک شخص بی طرف می تواند به شما کمک نماید تا این مشکلات را به بهترین نحو ممکن حل نمایید. مشاوره خانواده می تواند طی جلساتی با همه اعضای خانواده و طرفین صحبت کند و پس از شنیدن همه حرف های آنها،  می تواند تصمیم بگیرد و بهترین راهکار را به آنها پیشنهاد دهد.

اهمیت مشاوره خانواده

اگر مشکلاتی که در میان اعضای خانواده وجود دارد، حل نشده باقی بماند، مشکلاتی اساسی را اول از همه برای همه اعضای خانواده و بعد هم برای جامعه به وجود می آورد. زیرا خانواده اولین جایی است که فرد در آن رشد می کند و بیشتر رفتارهای درست و غلط فرد از همین خانواده نشات می گیرد. بنابراین حل شدن این مشکلات، یکی از اساسی ترین نیازهای خانواده است و اینجاست که نیاز به یک مشاوره خانواده خوب احساس می شود. یکی از تفاوت های مشاوره خانواده با مشاوره فردی این است که در مشاوره خانواده، تمرکز بر روی همه افراد خانواده است و اگر فردی در میان اعضای خانواده، مشکلش از همه بیشتر باشد، در واقع آن شخص تنها آشفتگی خانواده را بیشتر نمایان می کند و  در جلسات مشاوره خانواده نیز همه اعضای خانواده با هم شرکت دارند.

شما می توانید برای مشاوره تحصیلی و مشاوره اعتیاد و خانواده به صفحات زیر مراجعه نمایید :

پرسش و پاسخ