نقش خانواده در بیماری اعتیاد

1398/10/02
نویسنده : مرکز مشاوره

نقش خانواده در بیماری اعتماد چیست؟

اعتیاد یکی از بلاهای خانمان سوز است که بنیان بسیاری از خانواده ها را از بین برده است. اعتیاد از همه مهمتر، باعث از بین رفتن زندگی و آینده شخص معتاد می شود. اما در این بین، نقش خانواده در بیماری اعتیاد بسیار مهم و فراموش نشدنی است. خانواده می تواند با پشتیبانی از فرد معتاد، او را تشویق کنند تا اعتیاد را برای همیشه کنار بگذارد.

نقش خانواده در بیماری اعتیاد

اعضای خانواده یکی از نزدیکترین کسانی هستند که فرد معتاد با آنها مراوده دارد. در واقع نقش خانواده در ابتلا به بیماری اعتیاد و همچنین نقش خانواده در درمان بیماری اعتیاد، بسیار پررنگ است. در واقع واکنش اعضای خانواده در برخورد با فرد معتاد، می تواند او را ترغیب به ترک اعتیاد یا ماندن در همان حالت کند. خانواده ای که یکی از اعضای خانواده او در دام اعتیاد می افتد، بسیار آسیب می بیند و نگران و مشوش می شود. بنابراین لازم است تا خانواده فرد معتاد، تحت آموزش های لازم برای نحوه برخورد با وی قرار گیرند. در واقع زمانی که یکی از اعضای خانواده معتاد می شود، تمام زندگی آنها و کارهای روزانه آنها تحت تاثیر قرار می گیرد و آنها تمام انرژی خود را برای درمان فرد معتاد صرف می کنند. بنابراین نقش خانواده در روند درمان فرد معتاد بسیار مهم و ارزشمند است و خانواده باید در تمامی مراحل درمان شخص معتاد، همراه و هم پای او باشند.

اعتیاد در جوانان

نقش خانواده در بیماری اعتیاد و ابتلای فرد به اعتیاد

متاسفانه در برخی از خانواده ها که برخی از اعضای خانواده معتاد هستند، فرزندان نیز مستعد ابتلا به بیماری اعتیاد هستند. گاهی نیز برخی از رفتارهای نابهنجارانه افراد خانواده باعث می شود تا شخص به سمت اعتیاد کشیده شود. از سوی دیگر، برخی از خانواده ها فکر می کنند که در درمان فرد معتاد ناتوان هستند و نمی توانند او را درمان کنند. به همین دلیل سعی می کنند که از او حمایت ناسالم داشته باشند. مثلا دیده شده است که مادری که کار می کند تا خرج فرزند معتادش را بدهد یا همسری کار می کند تا خرج اعتیاد همسرش را بدهد، که همه این رفتارها غلط هستند و فرد معتاد را به ادامه اعتیاد خود ترغیب می کنند.

نقش خانواده در درمان اعتیاد

خانواده یکی از اصلی ترین نهادهای جامعه است که رفتارها و کنش های اعضای خانواده بر یکدیگر بسیار تاثیر می گذارد. بنابراین اگر یکی از اعضای خانواده معتاد شود، همه اعضای خانواده می توانند به او کمک کنند تا از دام اعتیاد رهایی یابد. در قدم اول، ابتدا باید فرد معتاد را از عواقب کار آگاه نمود تا شخص به خودش بیاید. در مرحله بعدی، باید خانواده از شخص معتاد پشتیبانی نماید و به او یادآوری کنند که او توانایی ترک اعتیاد را دارد. خانواده شخص معتاد می توانند او را در جلسات روان درمانی  همراهی کنند و در صورت شدید بودن اعتیاد، وی را به کمپ ترک اعتیاد ببرند. خانواده همچنین می توانند عواملی که باعث وسوسه فرد به مصرف دوباره مواد مخدر می شود را از محیط خانه و از دسترس او دور کنند. برای اینکه فکر شخص معتاد به سمت مصرف دوباره مواد مخدر نرود، باید به او مسئولیت های سبک داد تا وی مشغول باشد و استرس به او وارد نشود. بنابراین نقش خانواده در بیماری اعتیاد، بسیار مهم و حساس است.

مزایای خانواده درمانی در درمان اعتیاد

اگر خانواده درک خوبی از اعتیاد داشته باشند، می تواند برای فرد معتاد بهترین پشتوانه باشد و با وی بهترین رفتار را داشته باشند.
شخص معتاد می تواند به اعضای خانواده خود اعتماد کرده و مشکلات احتمالی خود را در طول دوره درمان با آنها در میان بگذارد.
اعضای خانواده می توانند با حمایت های عاطفی و مالی، شخص معتاد را به بهترین نحو راهنمایی کنند.
شخص معتاد از اینکه اعضای خانواده در درمان او نقشی موثر دارند، بسیار خوشحال خواهد شد و همین به او امید و قدرت بیشتری برای ادامه راه خواهد داد.

نقش خانواده در تغییر زندگی شخص معتاد

نقش خانواده در بیماری اعتیاد بدون شک امری ثابت شده است و به همین دلیل اعضای خانواده می توانند تغییراتی اساسی را در زندگی شخص معتاد بوجود آورند. زمانی که فرد معتاد با هشدارهایی که خانواده به او داده اند، درک می کند که تا چه اندازه رفتارش اشتباه است، سعی می کند تا تغییر کند و اینجاست که نقش خانواده در بیماری اعتیاد، پررنگ تر می شود. در این زمان خانواده باید با تحریک عواطف شخص معتاد و ترغیب او به ترک اعتیاد، به او کمک کنند تا زندگی خود را تغییر دهد. در این زمان حتی گفتن یک جمله از زبان شخصی که فرد معتاد او را خیلی دوست دارد، می تواند او را تغییر دهد. مثلا فرزند فرد معتاد به او می گوید " دوستانم از اینکه پدرم معتاد است، مرا مسخره می کنند"، در این حالت فرد معتاد معمولا در فکر فرو رفته و از اینکه نتوانسته است برای فرزند خود پدر خوبی باشد، خجل می شود و تصمیم می گیرد تا اعتیاد خود را ترک کند. بنابراین باید بتوانید احساسات فرد معتاد را تحت تاثیر قرار داد.

مرحله آمادگی و نگهداری شخص برای ترک اعتیاد

نقش خانواده در بیماری اعتیاد و در مرحله آمادگی شخص برای ترک اعتیاد نیز بسیار مهم است. در مرحله آمادگی، شخص معتاد تصمیم به تغییر گرفته است و آماده ترک اعتیاد است، اما نمی داند که باید از کجا شروع کند. اینجاست که مهمترین نقش خانواده در بیماری اعتیاد نمود پیدا می کند و خانواده باید در کنار فرد معتاد باشد. در این مرحله متاسفانه بسیاری از خانواده ها اشتباه می کنند و فکر می کنند که دیگر نیازی به ادامه درمان نیست. اما پس از ترک اعتیاد، مرحله نگهداری آغاز می شود و نقش خانواده در بیماری اعتیاد و در این مرحله نیز بسیار مهم و اساسی است. خانواده در این مرحله نباید مدام فرد معتاد را چک کنند، بلکه در عین هوشیاری باید رفتاری از خود نشان دهند که شخص معتاد بفهمد که به چه اندازه خانواد او از ترک اعتیادش خوشحال هستند. برای اطلاعات بیشتر با مشاوران در مرکز مشاوره تماس حاصل نمایید.

اعتیاد

شما می توانید از صفحات زیر نیز دیدن نمایید:

پرسش و پاسخ