راهنمایی و ثبت نام رشته های بدون کنکور رشته های بدون کنکور بهمن 99

1398/10/02
نویسنده : مرکز مشاوره

راهنمای ثبت نامه در رشته های بدون کنکور بهمن 99

هر ساله برخی از دانشگاه های سراسر کشور اقدام به پذیرش دانشجو بدون کنکور می نمایند.امسال نیز بسیاری از دانشگاه ها در رشته های بدون کنکور بهمن 99 اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند. بنابراین داوطلبان می توانند با توجه به شرایط گفته شده، در یکی رشته مدنظر خود ثبت نام کنند.

اهمیت پذیرش بدون کنکور در دانشگاه ها

پذیرش دانشجو در رشته های بدون کنکور در سالهای اخیر به منظور حذف تدریجی کنکور در بسیاری از دانشگاه های سراسری انجام می شود. پذیرش در پذیرش در رشته های بدون کنکور  برای افرادی که داری مدرک دیپلم هستند، با توجه به شرایطی انجام می شود و اینکار به منظور تسهیل راهیابی داوطلبان به دانشگاه ها انجام می شود. بنابراین دانش آموزان با پایه تحصیلی قوی تر می توانند امیدوار باشند تا بدون کنکور در رشته مورد علاقه شان به دانشگاه راه پیدا کنند.

زمان ثبت نام رشته های بدون کنکور بهمن 99

برخی از دانشگاه های سراسر کشور، در دو دوره مهر و بهمن اقدام به پذیرش دانشجو بدون کنکور می نماید. زمان ثبت نام در رشته های بدون کنکور بهمن 99 نیز به اطلاع داوطلبان خواهد رسید. اما پیش بینی می شود که تاریخ ثبت نام رشته های بدون کنکور در بهمن 99 نیز مانند سال های پیش در تاریخ 17 بهمن ماه باشد. داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش، از تاریخ دقیق ثبت نام اطلاع پیدا کنند.

شرایط ثبت نام در رشته های بدون کنکور بهمن 99

یکی از مهمترین شرایط ثبت نام در رشته های بدون کنکور بهمن سال 99، سوابق تحصیلی داوطلبان است که بسیار اهمیت دارد. در واقع بدون داشتن سوابق تحصیلی عالی، امکان پذیرش بدون کنکور در دانشگاه ها وجود ندارد. از دیگر شرایط ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاهها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • اعتقاد به جمهوری اسلامی ایران و عدم عناد به جمهوری اسلامی ایران
  • تبعیت داوطلب از قوانین جمهوری اسلامی ایران
  • پذیرش مقررات دانشگاه
  • عدم داشتن هرگونه سوء پیشینه کیفری و اخلاقی
  • داوطلبان پذیرفته شده در دوره های روزانه دانشگاه های سراسری سال 99 حق پذیرش در رشته های بدون کنکور را ندارند.
  • نداشتن منع نظام وظیفه برای داوطلبان آقا
  • حق انتخاب 100 رشته محل
  • ارائه تعهد نامه ای از سوی داوطلب مبنی بر تحصیل در یک رشته محل قبولی
  • برای داوطلبان رشته های نظری، شرایط پذیرش بر اساس معدل  کتبی آخرین مدرک تحصیلی یعنی دیپلم می باشد و برای داوطلبان رشته های فنی و حرفه یا و کار و دانش، بر اساس معدل کل دیپلم می باشد.

نحوه انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه ها بهمن 99

دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه ها در سال 99، متعاقبا بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و شما می توانید با توجه به کدهای موجود در دفترچه، انتخاب رشته نمایید. ابلته از قبل باید فرم اطلاعات داوطلبی را به صورت دقیق تکمیل نمایید. اینکار را سر فرصت و با حوصله انجام دهید و در پایان نیز اطلاعات را دوباره چک کنید تا اطلاعات کاملا صحیح وارد شده باشند. عناوین هر رشته و کد مربوط به ان در دفترچه قرار گرفته است و در صورتی که شما کدها نیز اشتباه وارد کنید، می توانید به مرحله قبل بازگردید و اطلاعات را اصلاح نمایید. در آخر نیز همه اطلاعات انتخابی و وارد شده توسط شما، نمایش داده می شود و شما می توانید پس از مشاهده اطلاعات، با فشردن دکمه ثبت نهایی، اطلاعات را ثبت کنید.

رشته های بدون کنکور دانشگاه ها

پذیرش در رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسر کشور، در بسیاری از رشته ها صورت می پذیرد. این رشته ها در گروه های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان های خارجی انجام می شود. داوطلبان می توانند در هر یک از این رشته ها بر اساس قواعد و قوانینی وضع شده، انتخاب رشته کرده و در دانشگاه مورد نظر خود تحصیل نمایند. تحصیل در این رشته ها در مقطع کاردانی و کارشناسی امکان پذیر است. برخی از این رشته ها عبارتند از:

در رشته علوم ریاضی و فنی و تجربی: آمار-اقتصاد- کشاورزی-باستان شناسی-جغرافیا-علوم ورزشی-علوم کامپیوتر-مهندسی کامپیوتر-مهندسی برق-مهندسی معدن-مهندسی صنایع-زیست شناسی گیاهی-زیست شناسی جانوری-مهندسی طبیعت-مهندسی عمران-مهندسی فضای سبز-مهندسی معدن-فیزیک-مهندسی اپتیک و لیزر-شیمی محض-شیمی کاربردی-مدیریت صنعتی-مهندسی صنایع مبلمان-کاردانی علوم ورزشی-کاردانی فنی معدن-کاردانی شیمی آزمایشگاهی-کاردانی فنی برق-هتلداری-کاردانی فنی معماری-کاردانی فنی جوشکاری-کاردانی نقشه برداری-کاردانی هتلداری
در رشته علوم انسانی: جغرافیا-اقتصاد-علوم ورزشی-هتلداری-مدیریت صنعتی-زبان و ادبیات عرب-کاردانی هتلداری-فقه شافعی- زبان شناسی-باستان شناسی
در رشته زبان های خارجی: زبان و ادبیات فرانسه-زبان و ادبیات انگلیسی-زبان و ادبیات اردو-زبان روسی-آموزش زبان انگلیسی-مترجمی زبان انگلیسی-زبان و ادبیات ارمنی
در رشته هنر: فرش-مرمت بناهای تاریخی-مرمت بناهای باستانی-هنر اسلامی-صنایع دستی-باستان شناسی
رشته های دقیق هر گروه آزمایشی بعدا در دفترچه راهنمای آن که در سایت سازمان سنجش  قرار می گیرد، به اطلاع شما خواهد رسید.

نکاتی در رابطه با پذیرش بدون کنکور در دانشگاه ها

بسیاری از داوطلبان فکر می کنند که رشته های بدون کنکور در دانشگاه ها ارزش علمی ندارند و مدرک آن نیز بی ارزش است. اما این تفکر اشتباه است و اگر شما نیز قصد ادامه تحصیل در رشته های بدون کنکور بهمن سال 99 را دارید باید بدانید که زمان فارغ التحصیلی، در مدرک شما عنوا بدون کنکور اصلا قید نمی شود و شما نباید نگران این موضوع باشید. از سوی دیگر، شهریه این رشته ها با دوره های شبانه، پردیس خودگردان و پیام نور دانشگاه های سراسری یکی است و تفاوتی ندارند. بنابراین داوطلبان می توانند به راحتی و بدون داشتن هرگونه دغدغه ای، رشته های مورد علاقه خود را برای کنکور بدون آزمون انتخاب نمایند. دقت کنید که با توجه به اینکه شما حق انتخاب حداکثر 100 رشته را در زمان ثبت نام دارید، بهتر است اولویت های خود را به درستی و با دقت انتخاب کنید، زیرا در صورت قبولی در یک کد، نمی توانید کدهای زیر آن را انتخاب کنید و این نکته مهم را حتما باید در نظر داشته باشید.

برای اطلاع از زمان ثبت نام آزمون های به صفحات زیر مراجعه نمایید:

پرسش و پاسخ