رشته ها و موارد امتحانی آزمون کارشناسی ارشد 99

1398/08/19

آشنایی با رشته ها و موارد امتحانی آزمون کارشناسی ارشد 99 

داوطلبان ادامه تحصیل در رشته های مختلف برای هر یک از مقاطع تحصیلی باید در آزمون سراسری(کنکور) شرکت کنند. حال علاقه مندان به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد باید با رشته های مختلف و موارد امتحانی آزمون سراسری کارشناسی ارشد 99 آشنا شوند. هرساله دفترچه نهایی موارد و رشته های امتحانی آزمون سراسری کارشناسی ارشد توسط سازمان سنجش آموزش کشور به صورت جدولی منتشر می شود تا داوطلبان با رشته ها و موارد امتحانی آن سال آشنا شوند.
همچنین داوطلبان ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری می توانند با ضرایب هر درس آشنا شده و اطلاعات کافی برای هر رشته و گرایش را کسب کنند. اگر شما هم قصد شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال 99 را دارید، توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اطلاعیه سازمان سنجش کشور در خصوص شرکت در آزمون کارشناسی ارشد 99

هر ساله سازمان سنجش کشور اطلاعیه ای را در خصوص رشته ها و موارد امتحانی کنکور کارشناسی ارشد منتشر می کند که این متن برای سال 1399 در تاریخ 15/7/1398 در سایت اصلی سازمان قرار گرفت. در این متن برای کلیه متقاضیان ثبت نام و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد 99 براساس قانون مصوب شورای اسلامی سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و همچنین شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 اطلاعات رشته ها و گرایش ها بیان شده است و دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد 99 نیز توسط این سازمان منتشر می شود که شامل رشته های امتحانی، گرایش ها، دروس امتحانی هر رشته و ضرایب هر درس می باشد.

گروه های برگزاری کنکور سراسری کارشناسی ارشد

دانشجویان ترم آخر به منظور شرکت در کنکور کارشناسی ارشد باید در اسرع وقت از اطلاعات منتشر شده توسط سازمان سنجش کشور مطلع شوند. داوطلبان برای افزایش تسلط باید در گام اول با منابع کنکور آشنا شده و سپس به حل تست های آزمون سال های قبل بپردازند. شناخت منابع رشته های کنکور کارشناسی ارشد برای هر یک از گرایش ها به عنوان اولویت اول داوطلب محسوب می شود تا بتواند با آمادگی کامل در آزمون شرکت کند. به طور کلی آزمون های کنکور سراسری هر ساله در 6 رشته توسط سازمان سنجش کشور در سراسر کشور برگزار می شود.
گروه های کنکور کارشناسی ارشد عبارتند از:

  • گروه علوم انسانی
  • گروه علوم پایه
  • گروه فنی و مهندسی
  • گروه کشاورزی و منابع طبیعی
  • گروه هنر
  • گروه دامپزشکی 

سازمان سنجش برای داوطلبان ثبت نام و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد اطلاعیه آشنایی با رشته های مختلف هر گروه و گرایش های هر یک را همراه با ضریب دروس امتحانی منتشر می کند.

عناوین رشته ها و گرایش هر رشته در آزمون کارشناسی ارشد 99

ملاک اصلی پذیرش دانشجو در آزمون کارشناسی ارشد، عنوان رشته و گرایش امتحانی محسوب می شود و جزئیات پذیرش دانشجو در دفترچه راهنمای انتخاب رشته (دفترچه شماره 2) به اطلاع داوطلبان رسانده می شود.
برخی از رشته ها و موارد امتحانی کنکور کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته 99، می توان به زبان و ادبیات فارسی، مشاوره، مهندسی نقشه برداری، مجموعه فیزیک، مجموعه مهندسی عمران، مجموعه مهندسی معماری، مجموعه مهندسی مکانیک، مجموعه مهندسی شیمی، مدیریت، مهندسی برق، مهندسی صنایع، علوم پزشکی، مجموعه مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات، محیط زیست، کشاورزی و منابع طبیعی، گروه هنر، برنامه ریزی و طراحی شهری، تاریخ، مجموعه علوم ورزشی، مجموعه علوم اجتماعی، حسابداری و ... اشاره کرد.
داوطلبان ثبت نام و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال 1399، می توانند برای آشنایی کامل با رشته ها، گرایش، موارد امتحانی و ضرایب هر درس در کنکور سراسری 99 به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و جدول کامل معرفی رشته ها و موارد امتحانی را دریافت و مطالعه کنند.
همچنین داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد 99 می توانند از موسسه های فعال در زمینه مشاوره تحصیلی، مشاوره های لازم را دریافت نمایند.

برگزاری آزمون کنکور سراسری و ارشد 99

پرسش و پاسخ