تاثیر سوابق تحصیلی در انتخاب نظام آموزشی کنکور 99

1398/08/19

آیا تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99 تغییر می کند  

در طی چند سال گذشته یکی از مهمترین دغدغه ها و چالش های داوطلبین کنکور سراسری، تاثیر سوابق تحصیلی بر روی نتیجه کنکور می باشد. از این رو در این مقاله قصد داریم به بررسی تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99 و اینکه این تاثیر در سال 99 به چه صورت خواهد بود، بپردازیم تا دغدغه داوطلبین کنکور سال 99 تا حدی کاهش یابد و سبب افزایش آرامش آنها شویم. 

اطلاعاتی در رابطه با تاثیر معدل در کنکور 99

نظام آموزشی چند سال اخیر کشور به گونه ای بوده است که تنها امتحانات پایان ترم دانش آموزان پایه دوازدهم به صورت کشوری برگزار می شود و به همین دلیل تنها معدل پایان ترم دانش آموزان پایه دوازدهم در کنکور 99 جزو سوابق تحصیلی نظام جدید شمرده می شود.سوابق تحصیلی کنکور 99 نظام قدیم مربوط به داوطلبانی می باشد که سال های تحصیلی آنها به زمانی برمی گردد که در آن زمان امتحانات پایان ترم دروس پایه دوازدهم و دروس پیش دانشگاهی به صورت هماهنگ و سراسری برگزار می شد.

دلیل افزایش تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99 چیست؟

تاثیر معدل در رتبه کنکور سراسری مصوبه ای می باشد که از سوی مجلس شورای اسلامی تعیین شده است. بر اساس قوانین تعیین شده، اثرگذاری سوابق تحصیلی در رتبه کنکور باید به نحوی باشد که به مرور زمان هشتاد و پنج درصد از ظرفیت دانشگاه با توجه به آن پر شود که در این صورت میزان سهم سوابق تحصیلی در نتیجه کنکور صد در صد خواهد بود.
علاوه بر این، 2 روش دیگر به عنوان های «تاثیر سوابق تحصیلی و کنکور عمومی» و «تاثیر سوابق تحصیلی به همراه کنکور عمومی و اختصاصی» نیز در قانون وجود دارد که برای رشته های دیگر در نظر گرفته می شود.
به طور خلاصه، باید بگوییم که سوابق تحصیلی حتماً در نتیجه کنکور تاثیرگذار خواهد بود و این قانون تا زمانی که کنکور سراسری برگزار می شود، پابرجا خواهد بود و هر چقدر که تاثیر سوابق تحصیلی بیشتر شود، نقش نمره کنکور در گزینش کمرنگ تر خواهد شد.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99 شامل چه نوع داوطلبانی نخواهد شد؟

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99 هم مانند سالهای پیش ولی با ضریب بیشتری وجود دارد. اما تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99 برای تمام افرادی که قصد شرکت در کنکور را دارند، به یک شکل نخواهد بود. به طور مثال آن دسته از افرادی که دیپلم خود را در سالهایی قبل از سال 1384 اخذ کرده اند، نتیجه کنکور سال 99 آنها بدون در نظر گرفتن نمره معدل محاسبه خواهد شد و افرادی که سال دریافت مدرک پیش دانشگاهیشان به قبل از سال 1391 بر می گردد، نمرات پیش دانشگاهی آنها در نتیجه کنکور 99 لحاظ نخواهد شد.

آیا تاثیر معدل در کنکور به نفع داوطلبان می باشد؟

قبل از پاسخ به این سوال لازم است که شما را با تاثیر مثبت و تاثیر قطعی معدل در کنکور 99 آشنا کنیم.
منظور از تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور 99 این است که اگر داوطلب در کنکور 99 نمره ای را کسب نماید و تاثیر سوابق تحصیلی بر روی نتیجه کنکور سبب کاهش نمره آن شود، دیگر سوابق تحصیلی بر روی نمره آن ترتیب اثر داده نخواهد شد تا نمره کنکور داوطلب کمتر نشود.
اما در تاثیر قطعی سوابق تحصیلی، بدون در نظر گرفتن افزایش یا کاهش نمره کنکور داوطلب، نمره سوابق تحصیلی بر روی نتیجه کنکور او اعمال خواهد شد و اگر نمره سوابق تحصیلی داوطلبی از نمره کنکور او بیشتر باشد، به نفع او خواهد شد و در غیر این صورت داوطلب ضرر خواهد کرد.
از این رو در سالهای اخیر نظرسنجی های زیادی در خصوص تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99 صورت گرفته است، که بر طبق این نظرسنجی ها، سازمان سنجش و پذیرش کشور اعلام کرده است که تاثیر قطعی معدل در کنکور سال 99 مغایر با عدالت بوده و به همین دلیل در کنکور سال 99 تنها تاثیر مثبت معدل بر نمره کنکور اعمال خواهد شد.

برگزاری آزمون کنکور 99

پرسش و پاسخ