معرفی رشته علوم سیاسی

 

جهت کسب اطلاعات در مورد

رشته علوم سیاسی

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

 

 

 

معرفی رشته علوم سیاسی

 

این رشته نه به یک سیاستمدار بلکه به یک سیاست شناس نیازمند است. رشته علوم سیاسی بدین معناست که یک سری نظریات یا ابزارها و یا راهکارهایی بر اساس مشکلات و شرایط جامعه ارائه شده و توانایی های داوطلب در این رشته مشخص می شود.

 

ملزومات تحصیل در رشته علوم سیاسی

 

دانشجوی علوم سیاسی باید علاقه فراوانی به کتب تاریخی به ویژه تاریخ سیاسی داشته باشد و همچنین کتابهای فلسفی را نیز مطالعه نماید. علاوه برآن باید فردی منطقی و نظریاتش مبتنی بر دلیل و مدرک باشد و از ابتکار و توانایی فکری خلّاقی برخوردار باشد تا بتواند ریشه موضوعات را پیگیری و به آنها نگرش موشکافانه ای داشته باشد . داشتن شم به مسائل سیاسی و برخورداری از یک دید عمیق از جمله ویژگی هایی است که یک دانشجوی علوم سیاسی باید آن را دارا باشد.

 

تحصیل در مدارج بالاتر

 

 وضعیت ادامه تحصیل در مدارج بالاتر در این رشته در هشت دانشگاه کشور کارشناسی ارشد علوم سیاسی وجود دارد و گرایش به رشته روابط بین الملل از معدود گرایش های کارشناسی ارشد میباشد.

 

بازار کار و موقعیت های شغلی

 

آینده شغلی و بازار این کار درجامعه،  روابط عمومی و سازمان های بین المللی میباشد.

فارغ التحصیلان این رشته در بخش های سیاسی و حقوقی سازمانها و وزارتخانه ها همچنین صدا وسیما اقدام به فعّالیت می نمایند. رشته علوم سیاسی ریشه در تمدن بشری دارد به همین دلیل اگر هدف از آمدن به دانشگاه نوعی داشتن بصیرت است این رشته میتواند این هدف را تکمیل و به فراخوان موفقیّت نزدیک کند امّا وجود قدمت دیرینه و اهمیّت این رشته در تاریخ بشر و جایگاه آن در کشور ما چندان مشخّص نیست و در نتیجه وضعیت فارغ التحصیلان این رشته و ورودشان به بازار کار و استخدامشان در مراکز با نوعی دشواری روبه رو میباشد.

سازمانها و وزارتخانه های بسیاری می توانند فارغ التحصیلان رشته علوم سیاسی را تا حدودی جذب کنند که در این میان وزارت امورخارجه از همه مهم تراست . امروز حدود نود درصد فارغ التحصیلان رشته علوم سیاسی با مشکل اشتغال رو به رو میباشند به همین دلیل اگر داوطلبی به امید یک آینده شغلی روشن وارد این رشته میشود بهتر است که از آن صرف نظر کند.

برنامه کارشناسی ارشد علوم سیاسی که با همکاری اکثریت علمای این رشته صورت میگیرد و شامل موارد زیر میباشد:

 1. کارشناسی ارشد روابط بین الملل قبل منتفی و دانشجوی فعلی کارشناسی ارشد روابط بین الملل میتواند واحد های باقیمانده خود را انتخاب و در آن به تحصیل بپردازد.

2. این رشته  بدون شاخه و تنها بصورت کارشناسی ارشد علوم سیاسی ارائه میگردد.

3.در این برنامه سعی بر این است که دانشجویان آگاهی مشترک و در عین حال وسیعی در رابطه با مسائل مورد نظر داشته باشند و به دروس اختیاری که از اهمیّت بسیاری برخوردار است توجه کاملی نشان دهند.

 

طول دوره کارشناسی ارشد

 

طول دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته علوم سیاسی حداکثر سه سال است که واحد های نیمسال آن نه وحداکثر چهارده واحد میباشد. برنامه اموزشی کارشناسی ارشد ناپیوسته این رشته تماماً سی و دو واحد نیمسالی است که شامل بیست و هشت واحد دروس اختصاصی و چهار واحد رساله میباشد. در تنظیم دروس اختصاصی این رشته سعی بر این است که به دانشجویان امکان تخصص در زمینه داده شود و اطلاعات کافی را کسب نمایند .

 از بیست وهشت واحد اختصاصی بیست واحد اجباری و هشت واحد اختیاری است.

پرسش و پاسخ