معرفی رشته زبان و ادبیات عربی

جهت کسب اطلاعات در مورد

رشته زبان و ادبیات عربی

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

 

 

 

معرفی رشته زبان و ادبیات عربی

 

دانشجوی زبان و ادبیات عربی باید آشنایی کاملی با تاریخ ادبیات عرب ،متون نظم ونثر، فنّ ترجمه از عربی به فارسی وبالعکس ، علوم بلاغی داشته باشند. به همین دلیل این رشته در دانشگاه ها با کتاب عربی که در دوره متوسطه تدریس میشود تا حدودی متفاوت است.

 دانش آموزان علوم انسانی بلاغت زبان عربی را مطالعه میکنند امّا در دانشگاه این رشته خود رشته ای تخصصی است و دانشجویان با دروس متفاوتی چون:

 تاریخ ادبیات عصر جاهلیّت

 عصر امویان

 عصر عباسیان

 دوره انحداد و معاصر

 و همچنین خلاصه نویسی فنّ ترجمه و مکالمه آشنا میشوند.

 

ملزومات تحصیل در رشته زبان و ادبیات عربی

 

 علاقه لازم در این رشته مانند تمام رشته ها از اولویت بالایی برخوردار است . دانشجوی این رشته باید به زبان ادبیّات فارسی و عربی مسلّط باشد و  در کنار این توانایی ها اگر به زبان عربی به عنوان یک زبان وحی بنگرد با علاقه بیشتری رشته خویش را ادامه میدهد.

 این رشته تنها رشته زبان های خارجه است که فقط از داوطلب گروه ازمایشی علوم انسانی دانشجو میپذیرد . بسیاری از ادیبان ما معتقدند که زبان عربی زبان بیگانه ای نیست و در اکثر دانشگاه ها در کنار رشته زبان و ادبیات فارسی قرار گرفته است. زبان عربی باید یک آزمون اختصاصی داشته باشد و تمامی داوطلبان  باید اجازه شرکت در این آزمون را دارا باشند.

 این امر به این دلیل است که گاهی مواقع داوطلب رشته گروه آزمایشی علوم تجربی ممکن است به رشته عربی علاقه مند و مایل باشد که در کنار رشته خود (علوم تجربی ) رشته عربی را انتخاب نماید.

 

بازار کار و موقعیت های شغلی رشته زبان و ادبیات عربی

 

علاوه بر تدریس در آموزش و پرورش موسسات خصوصی که از جمله فرایند موقعیّت شغلی این رشته در ایران است فارغ التحصیلان این رشته میتوانند به پژوهش در زمینه ادبیات عرب بپردازند. یکی از مهم ترین مراکز جذب فارغ التحصیلان این رشته وزارت آموزش و پرورش میباشد. علاوه بر آن این افراد میتوانند در آزمون های اداره فنی قوه قضاییه شرکت نموده و بعنوان مترجم رسمی دادگستری مجوز تاسیس دارالترجمه را بدست آورند . البته این کار بسیار محدود میباشد و همه ساله این قوه ( قضاییه) به تعداد کمی از متقاضیان مجوّز میدهد در نتیجه عدّه ای دیگر میتوانند به ترجمه کتابهای عربی بپردازند که در اینگونه موارد جذب مشاغل آزاد شده اند.

 دانشجویان این رشته پس از فراغت از تحصیل در دوره کارشناسی میتوانند نیاز ادارات مختلف امور خارجه ، وزارت فرهگ و ارشاد اسلامی ، کتابخانه های عمومی و رسانه های گروهی را تا حدودی برآورده سازند و اگر پس ازآن دروس تربیّت دبیری را منتخب نمایند میتوانند به سمت دبیری زبان عربی در وزارت آموزش و پرورش استخدام شوند.

 

طول دوره تحصیل

 

طول دوره تحصیل در این رشته بدین شرح است که دوره کارشناسی آزاد و ادبیات عربی چهار سال و دروس این رشته هشت نیم سال و بصورت واحدی است. طول هر نیم سال هفده هفته و زمان تدریس هر واحد هفده ساعت نظری و بیست و چهار ساعت عملی در طول یک نیمسال تحصیلی است . تعداد واحد های درسی این دوره صد و سی و پنج واحد و به شرح زیر میباشد. دروس عمومی هجده واحد، دروس پایه و تخصصی هفده واحد میباشد که البته دروس تخصصی آن از یکدیگر جدا نشده اند.  اگر در رشته زبان و ادبیات عربی تبحر داشته باشید مشکلی از لحاظ شغلی نخواهید داشت یعنی فردی مسلط به زبان و ادبیات عرب میتواند یک مترجم خوب و آشنا با کلیه ی واژه ها ، دستور زبان و قواعد باشد و در نتیجه می تواند موفقیت هایی را در این زمینه با سعی و کوشش خود کسب نمایند .

 

پرسش و پاسخ