معرفی رشته علوم اجتماعی

 

 

 

جهت کسب اطلاعات در مورد

رشته علوم اجتماعی

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

 

 

 

معرفی رشته علوم اجتماعی

 

علوم اجتماعی در یک نگاه  به بررسی وضعیت جامعه و چگونگی شکل گیری آن می پردازد و راهکار های علمی را جهت رفع مشکلات اجتماعی ارائه می دهد.

 

ملزومات تحصیل در این رشته

 

فرد علاقه مند به این رشته باید به تحقیقات میدانی علاقه بسیاری داشته باشد و فقط عملکرد خود را بصورت تئوریک انجام ندهد، بلکه باید ارتباط سالمی با مردم یک جامعه برقرار کند. هدف رشته علوم اجتماعی ، تربیت متخصّصانی است که بتوانند نیاز های جامعه را در زمینه هایی چون رفاه، آموزش، مسکن و بهداشت تامین کنند.

 

گرایش های رشته علوم اجتماعی:

 

 رشته علوم اجتماعی به گرایش های متفاوتی طبقه بندی شده است که شامل

 1. پژوهشگری اجتماعی

2. برنامه ریزی اجتماعی

 3. رفاه و تعاون جتماعی

 4. مردم شناسی

میباشد.

 

گرایش پژوهشگری اجتماعی

 

 هدف درگرایش پژوهشگری اجتماعی این است که یک انسان جامعه شناس پرورش یابد. یعنی فردی که بتواند با مطالعات دقیق خود به عنوان یک محقّق، سطح اطلاعات اجتماعی رابالا برده وپاسخگوی نیاز های مراکز آموزشی، پژوهشی و خدماتی باشد.

 

ملزومات تحصیل در این گرایش

 

دانشجوی این رشته باید توانایی لازم را در تحقیق های نظری و عملی  دارا باشد . یعنی از یک سو نظریه های اجتماعی را مطالعه کرده و مورد تحلیل و بررسی قراردهد و از طرفی دیگر در بین مردم جامعه به تحقیقات میدانی بپردازد. علاوه بر این بینش ریاضی در این گرایش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

بازار کار و وضعیت شغلی

 

وضعیت شغلی این گرایش در ایران بدین صورت است که پژوهش های اجتماعی گسترش پیدا کرده و نه تنها بخش های دولتی موظف به انجام تحقیقات اجتماعی  هستند بلکه بخش های خصوصی نیز به انجام این کار می پردازند.

 

گرایش برنامه ریزی اجتماعی:

 

 گرایش برنامه ریزی اجتماعی عمدتاً راجع به برنامه ریزی  درخصوص انسان و اجتماع است  و توانایی های لازم در این گرایش بدین صورت است که با آمار و تحقیقات  میدانی ارتباط تنگاتنگی دارد به همین دلیل دانشجوی این رشته باید از سلامت کامل جسمانی برخوردار باشد تا بتواند تحقیقات میدانی را به طور دقیق انجام دهد.

کار دانشجو و بخصوص فارغ التحصیل این رشته کارکتابخانه ای نیست بلکه باید در جامعه حضوری فعال داشته باشد.

 

اطلاعات لازم برای دانشجویی که به این گرایش علاقه مند است بدین شرح است:

 

1.ریاضیات

 2. جغرافیا

 3.جامعه شناسی

 4. زبان انگلیسی

 

موقعیت شغلی گرایش برنامه ریزی اجتماعی:

 

موقعیت شغلی این گرایش در ایران اینگونه است که ابتدا میتوان دیدگاه های خوبی درزمینه مسائل شهری ،روستایی،حمل و نقل و برنامه ریزی اجتماعی اقتصادی ارائه داد و سپس در سه بخش عمومی، خصوصی و دولتی مشغول به فعالیت کرد.

 

گرایش تعاون و رفاه اجتماعی

 

گرایش تعاون و رفاه اجتماعی بدین صورت است که محتوای دروس این گرایش شامل:

 1. اقتصاد

2. جامعه شناسی

3.مردم شناسی

 4. امور مالی

5. حسابداری میباشد.

 

توانایی لازم تحصیل در این گرایش:

 

از توانایی لازم در این گرایش به عنوان یک میان رشته  از واحد های متنوع درسی استفاده میشود. فارغ اتحصیلان این گرایش در ایران در شاخه ها و واحد های مختلف وزارتخانه تعاون مشغول به کار میشوند.

 

گرایش مردم شناسی:

 

وظیفه اصلی افرادی که در گرایش مردم شناسی تحصیل کرده اند، مطالعه دقیق فرهنگ جوامع گوناگون، در زمان ها و اماکن مختلف از قدیمی ترین ایام تا به امروز است که از نظر فرهنگی سیر تحول بسیاری را پشت سر گذاشته است.

 

توانایی های لازم تحصیل در این گرایش

 

از توانایی های لازم در این گرایش میتوان به کنجکاوی ، صبر و علاقه به فعالیت های میدانی اشاره نمود. فارغ التحصیل گرایش مردم شناسی همواره باید تشنه تحقیق و جمع آوری اطلاعات در رابطه با مردم و مسائل پیرامونش باشد تا بتواند با اقشار و گروه های مختلف جامعه ارتباط برقرار کند.

 

بازار کار گرایش مردم شناسی

 

بازار کار فراوانی برای این گرایش وجود دارد و محصلان در این رشته می توانند پس از اتمام فعالیت تحصیلی خود، در وزارتخانه ها اقدام به فعالیت نمایند. در انتها آینده شغلی رشته علوم اجتماعی بدین گونه است که بازار کار پر باری ندارد ولی در شاخه پژوهشگری اجتماعی مشاغل متنوعی را دارا میباشد از جمله کار در وزارتخانه ها، شهرداری ها، دانشگاه ها، که زمینه موفقیت را برای افرادی که به این رشته علاقه دارند فراهم میکند.

پرسش و پاسخ