معرفی رشته جغرافیا

 

جهت کسب اطلاعات در مورد

رشته جغرافیا

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

 

 

 

معرفی رشته جغرافیا

 

موضوع جغرافیا مکان است و این علم تا جایی که به انسان مربوط میشود ، مطالعه میکند و در این مطالعه سعی دارد سطح زمین را از نظر تمام ویژگی های آن بشناسد با توجه به تحولی که درکتاب های درسی دوره متوسطه ایجاد شده است تنها یک درس تعریفی نیست بلکه زیر مجموعه فعالیتهای اقتصادی سیاسی و اجتماعی می باشد. اهمیت و ضرورت این رشته در گرایش هایی مثل گرایش زئومورفولوژی است که تماماً به فرآیند های سطحی و بیرونی زمین متمرکز میشود. رشته جغرافیا دانش گسترده ای است که شاخه های بسیاری دارد در دانشگاه ای کشور ما علم جغرافیا در دوره کارشناسی در دو رشته جداگانه که در مفهوم عام جغرافیای سیاسی - نظامی قرار گرفته است.

 

گرایش های رشته جغرافیا

 

 رشته جغرافیا دارای سه شاخه اصلی جغرافیای طبیعی، انسانی و کارتوگرافی است . شاخه جغرافیای طبیعی دارای دو گرایش ژئومورفولوژی وآب و هوا شناسی و جغرافیای انسانی دارای سه گرایش شهری ، روستایی و برنامه ریزی شهری میباشد. در این رشته به دلیل تفاوت هر گرایش با گرایش دیگر تنها هشت واحد تخصصی در این رشته وجود دارد . لذا در بسیاری از دانشگاه ها در دفترچه راهنمای آزمون سراسری گرایش های موجود در دانشگاه های خود را ذکر نکرده اند و تنها به شاخه اصلی جغرافیا که در دانشگاه تدری میشود اشاره شده است .

 

ملزومات تحصیل در رشته جغرافیا

 

 فارغ التحصیلان این رشته نباید هنگام انتخاب رشته به نوع گرایش توجّهی داشته باشند چرا که دانشجوی دوره لیسانس در هیچ یک از گرایش های ذکر شده (موارد فوق) و گرایش های دیگر متخصص نمیشود و تنها اطلاعات کلّی درباره یکی از شاخه های آن ( طبیعی ،انسانی، کارتوگرافی)بدست می آورد . دروس پایه و اصلی این رشته شامل ریاضیات، سنجش از راه دور،ژئومورفولوژی ایران ،متون جغرافیا به زبان خارجی و دروس تخصّصی این رشته شامل آمار و احتمالات، کامپیوتر، فیزیک ، کلیّات جغرافیای جهان ، هیدروگرافی و نقشه برداری میباشد.

 

بازار کار و آینده شغلی رشته جغرافیا

 

 فارغ التحصیلان در این رشته میتوانند در سازمان هواشناسی ،وزارت جهاد ساندگی،وزارت نیرو ، وزارت کشاورزی ، شهرداری و سازمان حفاظت از محیط زیست مشغول به کار شوند. همچنین فارغ التحصیلان گرایش جغرافیای انسانی میتوانند به عنوان محقّق در سازمان برنامه ریزی و بودجه، بنیاد مستضعفان و جانبازان اقدام به فعالیت نمایند. فارغ التحصیلان گرایش شهری در می توانند در زمینه جذب توریسم ، استانداری ها ، شهرداری ها  مشغول به کار شوند .

جغرافیای نظامی در دوره لیسانس رشته ای کاربردی است به همین دلیل فارغ التحصیلان می توانند در سازمان های نظامی، انتظامی و سیاسی به فعالیت بپردازند. ابزار این رشته شامل میز دفتر کامپیوتر میباشد ولی اگر در بخش های دولتی مشغول به کار شوند ابار با خو آن شرکت می باشد و چندان سرمایه مالی مورد نیازی پس از تحصیل نمیخواهد اما اگر در بخش خصوصی باشد ابزار آن به سرمایه پنچ میلیون بسنده می کند. آینده شغلی این رشته در ایران چندان مناسب نیست زیرا مراکز مربوطه ،سرمایه گذاری اندکی را در اختیار فارغ التحصیلان این رشته قرار میدهند. در این رشته درس آمار و احتمالات از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا تهیه مدل های مختلف و نمایش آنها مانند محاسبه سطح جدر و مد دریا ، محاسبهبارش باران و محاسبه های زیر زمینی از روش علم آمار و احتمالات و زبان ریاضی ممکن میباشد. هندسه و ریاضی دو پایه مهم گرایش کاتوگرافی است و به همین دلیل استادان این رشته معتقدند که بهتر است ازبین داوطلبان گروه ریاضی و فیزیک دانشجو بپذیرند.  

 

پرسش و پاسخ