معرفی رشته حسابداری

 

جهت کسب اطلاعات در مورد

رشته حسابداری

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

 

 

 

معرفی رشته حسابداری

 

حسابداری یک سیستم است که در آن فرایند جمع آوری ، طبقه بندی،ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارش های مالی و صورت های حساب داری اشکال خاص انجام میگرد تا افرادی زی نفع درون سازمانی مانند مدیران سازمان و یا برون سازمانی مانند بانکها، مجتمع عمومی سازمان مورد نظر و یا مقامات مالیاتی بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند به همین دلیل فردی که تحصیلات دانشگاهی ندارد بیشتر دفتردار یا حساب دار است . یک حساب دار متخصص در آینده میتواند مدیر مالی یک سازمان یا شرکت گردد یعنی میتواند به مدیریت یک شرکت ایده بدهد که منابع موجودش را در چه راه هایی سرمایه گذاری نماید. اگر یک شرکت به منابع مالی جدید نیاز داشت یک مدیر مالی بر اساس دانش آکادمیک خود میتواند بگوید که از چه طریقی باید تامین مالی کرد که مجموعه این فعالیتها در حیطه یک حساب دار تجربی نیست.

 

ملزومات تحصیل در رشته حسابداری

 

رشته حسابدار از جمله رشته هایی است که از داوطلبان هر سه گروه آزمایشی (ریاضی و تجربی و انسانی) دانشجو می پذیرد  و در آزمون هر سه گروه درس ریاضی بعنوان مهمترین درس این رشته مطرح میشود بنابراین درک ریاضی در رشته حسابداری حائز اهمیّت است . یک حساب دار موفق باید بتواند گزارش کارهای خود را به طور کامل ارائه دهد بنابراین باید در ادبیات فارسی مسلط بوده و نگارش خوبی داشته باشد. دانشجوی علاقه مند به این رشته باید تحمل ساعت ها کار در پشت میز و سرو کار داشتن  با اعداد و ارقام را داشته باشد همچنین باید هوش و ذکاوت دقیقی را در جمع بندی ارقام داشته باشد تا دچار مشکل نشود.فرصت های شغلی یک حسابدار بسیار گسترده میباشد یعنی از پایین تر سطح تا بالاترین سطح را در بر میگیرد و با وجود اینکه در دانشگاه های مختلف کشور اعم از دولتی، غیر انتفاعی و آزاد دانشجویان بسیاری در رشته حسابداری تدریس میکند. اما تعداد فار غ التحصیلان بیکار این رشته از بیشتر رشته ها کمتر است زیرا از یک موسسه کوچک تا بزرگترین کارخانه های کشور حداقل به یک حسابدار نیازمند هستند. در رشته حسابداری دروس پایه ای چون روانشناسی عمومی، جامعه شناسی، ریاضیات پایه ، اصول علم و اقتصاد و روش تحقیق و ... وجود دارد و دروس تخصصی این رشته شامل اصول حسابداری ، حسابداری میانه،حسابداری پیشرفته، حسابداری صنعتی ، حسابداری مالیاتی ، متون حسابداری  و ... میباشد.

حسابداری به منظور پاسخگویی به نیاز های  انسان بوجود آمده است به همین دلیل با گذشت زمان و به موازات ،گسترش فعالیت های اقتصادی و پیچیدگی آن هدف ها و روش های حسابداری برای جوابگویی به نیاز های اطلاعاتی توسعه یافته است. چرا که اشخاص و شرکت ها برای تصمیم گیری در مورد توزیع مناسب منابع مالی نیاز به اطلاعاتی مهم و قابل اتکا دارند که از طریق حسابداری میتوان بدست آورد. همان طور که در ابتدا گفتیم حسابداری سیستمی است که محاسبه ی ریسک بازار شرکتها و استفاده از اطلاعات تولید شده را به طور کامل ارائه می دهد. دانشگاه کلمبیا در نتیجة تحقیقی که انجام داده است مبنی بر این میباشد که از دهه هفتاد به بعد همه شرکت های موفّق دارای مدیرانی میباشند که تحصیلاتی مالی بالایی داشتند.

 

بازار کار رشته حسابداری

 

در نهایت فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در سطوح مختلف عهده دار انجام امور مالی گردند که به شرح زیر میباشد.

حسابداری: فارغ التحصیلان میتوانند درکلیه موسسات و واحدهای تجاری از جمله دولتی و خصوصی به عنوان یک حسابدار در شاخه های زیرمشغول به کار شوند

1.حسابداری مالی: در کلیه شرکتها و موسسات تجاری وغیر انتفاعی

2. حسابداری صنعتی: در کلیه واحد های صنعتی و شرکت های تولیدی

3. حسابداری دولتی:در کلیه سازمان ها و ادارات دولتی

4. حسابداری مالیاتی: در ادارات دارایی

5. حسابداری بیمه:در موسسات بیمه

6.حسابداری بانکها: در شعبات و سرپرستی بانکها. حسابداران پس از مدتی اشتغال به کارحسابداری میتوانند در سمت مدیریت مالی و واحدهای تجاری ایفای نقش نمایند.

 حساب رسی : حساب رسان داخلی و حساب رسان مستقل.

پرسش و پاسخ