معرفی رشته ادبیات فارسی

 

جهت کسب اطلاعات در مورد

رشته ادبیات فارسی

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

 

 

 

معرفی رشته ادبیات فارسی

 

تدریس این رشته در ایران سابقه ی طولانی دارد یعنی به طور میانگین هر دانشگاه و موسسه ای که تاسیس میشود تحصیل این رشته را از همان بدو کار شروع میکنند.

 ورود به این رشته دانشگاهی علاوه بر داشتن مدرک پیش دانشگاهی (سال چهارم،دیپلم قدیم) از طریق پذیرش در آزمون سراسری  کنکور دانشگاه در گروه آزمایشی علوم انسانی صورت میگیرد. البته محتوای این رشته در دروس تحصیلی رشته علوم انسانی در مقطع متوسطه(دبیرستان ) است و جزء یکی از زیر مجموعه های علوم انسانی میباشد. از این رشته بیشتر در دبیری استفاده میشود اما در صورت توانایی و قدرت درک مفاهیم بیشتر میتوان از تحصیل در این رشته در مشاغلی چون استانداری، شهرداری در قسمت ( فرهنگی)، ویراستار در مجلّات و انتشارات استفاده نمود. علاوه بر آن فارغ التحصیلان این رشته میتوانند یک منتقد ادبی یا مترجم موفقی بشوند. هدف از تدریس در این رشته در سطح کارشناسی در دانشگاه ها و مدارس آشنایی آنان با متون نظم و نثر زبان فارسی و ایجاد مهارتهای لازم و آموزشهای مناسب برای فارغ التحصیلان این رشته میباشد تا بتوانند به تدریس متون فارسی در مقطع متوسطه به آموزش و پرورش بپردازند یا بعنوان کارشناسی زبان و ادبیّات فارسی در دیگر بخشهای فرهنگی ، علمی و اجرایی شروع به فعالیت نمایند.

 

بازار کار رشته ادبیات فارسی

 

 آینده شغلی و بازار کار این رشته بدین صورت است که پس از فارغ التحصیل شدن در دوره کارشناسی و سعی و تلاش برای یادگیری مطالب درسی میتوانند مسئولیت های گوناگونی را در بخش های فرهنگی و اجرایی بر عهده بگیرند. مانند خدمات رسانی در شغل مقدس معلمّی  در مراکز آموزشی یا قبول مسئولیّت در مراکزی همچون بخش داری، شهرداری، استانداری به عنوان کارشناس فرهنگی، نویسندگی، ویراستار، فعالیّت در صدا و سیما، چاپ و نشرو ثبت احوال و اشتغال در کتابخانه های عمومی و تخصصی. دانشجویانی که دوره تحصیلات خودرا در رشته ادبیات فارسی به اتمام رسانده اند میتوانند وارد صدا وسیما شوند و علاوه بر تهیه برنامه های ادبی با کسب توانایی های لازم گوینده خوبی بشوند و همچنین می توانند در مرکز چاپ و نشر کتاب بعنوان ویراستار و ناظر ادبی در حیطه ی چاپ کتاب حضور دارشته باشد.

 

تحصیل در مقاطع بالاتر

 

 در صورت تحصیل در این رشته در مقاطع بالاتربه این صورت است که پس از اتمام دوره ی کارشناسی  داوطلبان میتوانند در آزمون سراسری کارشناسی ارشد که به صورت متمرکز که از سوی سازمان سنجش کشور برگزار میشود شرکت کنند و پس از جواب نهایی به دوره بعد راه یابند. عدّه ای از دانشجویان پس از فارغ التحصیل شدن در این مقطع تحصیلی ( کارشناسی ارشد) وارد بازار کار شده و تعدادی دیگر جذب مراکز علمی و فرهنگی کشور میشوند و در صورت تمایل در مقطع دکترا در این رشته فارغ التحصیلان آن میتوانند در مراکز علمی پژوهشی کشور از جمله مراکز جذب فارغ التحصیلان کارشناسی مشغول به کار شوند. همچنین میتوانند بعنوان عضو هیئت علمی دانشگاه ها به کار تحقیق و تدریس در دانشگاه ها و موسسات و مراکز علمی بپرازند.

پرسش و پاسخ