معرفی رشته معارف

 

جهت کسب اطلاعات در مورد

رشته معارف

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

 

 

 

معرفی رشته معارف اسلامی

 

معارف رشته ای است که دانشجویان مشغول به تحصیل در علوم و قرآن حدیث باید دوازده واحد تفسیر قرآن کریم بگذرانند تا با شأن نزول ، مفهوم آیات و تفاسیر قرآن کریم آشنا شوند. بعلاوه دوازده واحد درسی از زمینه علوم قرآنی مطالعه نمایند. درسهای این رشته در طول تحصیل شامل تاریخ اسلام، منطق، صرف و نحو عربی ، اعراب قرآنی ، ترجمه عربی به فارسی و برعکس آن، قرائت و درک مفاهین متون عرفانی و قرائت مطبوعات میباشد .

 

ملزومات تحصیل در این رشته

 

 هر دانشجوی رشته الهیات و معارف اسلامی باید به زبان و ادبیّات عرب مسلّط باشد زیرا برای ورود به این رشته و مطالعه تاریخ و تمدن کشورهای مسلمان و کتب عرفانی آشنایی با زبان عربی یک اصل اجتناب ناپذیر است . علاوه بر آن باید به زبان انگلیسی هم تسلّط داشته باشد چرا که بتواند معارف اسلامی را بسط وگسترش دهد که این آشنایی برای دانشجویانی گرایش به ادیان و عرفان دارند ضروری تر می باشد زیرا  کتب مذهبی ادیان دیگر به زبان عربی نوشته نشده است و برای مطالعه این کتب باید به زبان انگلیسی که زبانی بین المللی است تسلط داشته باشند. آشنایی با مباحث یا وقایع تاریخی هم جزء معدود رشته هایی است که دانشجوی رشته معارف باید به خوبی به مطالعه آن بپردازد

بازار کار رشته معارف

 

فارغ التحصیلان گرایش علوم و قرآن حدیث مانند سایر فارغ التحصیان دیگر برای ورود به بازار کار با مشکل روبه رو می باشند امّا یک دانشجوی با استعداد میتواند بلا فاصله پس از اتمام تحصیلات خود در مراکز پژوهشی مثل دایرة المعارف ها ، پژوهشگاه های علوم انسانی یا مراکز آموزشی به فعالیت بپردازد. دانشجویان رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی به لحاظ کاری موقعیت بهتری را خواهند داشت، زیرا که این رشته جنبه کاربری دارد یعنی می توانند به عنوان وکیل دادگستری یا مشاوره حقوقی به فعالیت بپردازند و همچنین دفتر خانه اسناد رسمی و دفتر ازدواج و طلاق را دایر نمایند .

 

گرایش های معارف در مقاطع تحصیلی بالاتر

 

در این رشته ، مقطع لیسانس شامل پنج گرایش است که به شرح زیر می باشد: 1. علوم و قرآن حدیث 2. تاریخ و تمدن ملل اسلامی 3. ادیان و عرفان تطبیقی 4. فلسفه و حکمت اسلامی 5. فقه و مبانی حقوق. آینده شغلی این رشته و بازار کار آن به این صورت است که فارغ التحصیلان الهیات و معارف اسلامی میتوانند در وازرت خانه ها و موسساتی چون آموزش و پرورش ، وزارت ارشاد ، وزارت امور خارجه و بنیاد پژوهش های اسلامی به اشتغال بپردازند. در صورت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر  می توان گفت رشته الهیات و معارف اسلامی در هر شش گرایش تا مقطع دکترا در دانشگاه های ایران ارائه میشود .

 

تفاوت رشته الهیات و فقه و مبانع حقوق اسلامی با رشته حقوق

 

تفاوت رشته الهیات و فقه و مبانع حقوق اسلامی با رشته حقوق در این است که در رشته حقوق با مسائلی چون فقه اسلامی، حقوق مدنی، حقوق جزا و حقوق تجارت و قوانین  آشنا میشویم اما در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی حقوقی که از قرآن و حدیث استخراج میشود اصول ( قواعد کلی حاکم بر فقه) تدریس میشود. برخی از دروس این رشته عمومی است و در همه رشته ها حتی زبان انگلیسی تدریس میشود . برخی از دروس مانند احکام، اخلاق، عربی ویژه معارف و فن سخن وری جزء دروس تخصصی رشته علوم و معارف هستند .

درکنکور سراسری داوطلبان رشته علوم و معارف اسلامی باید به سوالات رشته علوم انسانی و بیست سوال تخصصی ویژه معارف پاسخ داده شود اما در رشته معارف دروس تخصصی مانند عربی ، اصول عقاید و اصول فقه را با عمق بیشتری فرا میگیرند چون ضرایب بالای این دروس در اخذ رتبه های بسیار عالی در کنکور سراسری موثر است.

 

پرسش و پاسخ

سوال

میشه راهنمایی کنیم من در درسای زبان وادبیات نمرات چندانی ندارم ولی خوعربی وقرانم خوبه بنظرتون برم انسانی یا معارف مثلا زبانم درحد۱۴.۱۵

پاسخ مدیر

ببینید نمیشه فقط با این موارد انتخاب رشته کرد، شما باید موارد دیگه ای هم ملاک قرار بدید مثل رشته و شغل هایی که علاقه دارید یا ندارید و کلی موارد دیگر