معرفی رشته فلسفه

جهت کسب اطلاعات در مورد

رشته فلسفه

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

 

 

 

معرفی رشته فلسفه

 

رشته فلسفه یک رشته آموزشی است که کلیه پرسش های بنیادی انسان را نسبت به مسائل وجود ، هستی ، جهان پیرامون انسان و حقیقت انسان بررسی می کند. همچنین پرسش هایی که زمانی به ارزش های دینی و معنوی باز میگردد که همان فلسفه دینی میباشد.

 فلسفه زمانی به ارزش های اخلاقی و مبانی آن مربوط میشود که بعنوان فلسفه اخلاق  آن را بشناسیم که گاه مبانی نظام حکومتی را دربر میگیرد که همان فلسفه سیاسی می باشد و گاهی شامل مبانی هنر و زیبا شناسی و موضوعاتی از این قبیل میباشد ولی در دوره کارشناسی رشته فلسفه دانشجویان تنها شناخت مفصلّی از تاریخ فلسفه غرب بدست می آورند یعنی سِیر تاریخی فلسفه را از فلسفه یونان تا زمان حاضر و تا حدودی نیز سِیر تاریخی فلسفه اسلامی را مطالعه و بررسی میکنند.

 

ملزومات تحصیل در این رشته

 

توانایی های لازم در این رشته به علاوه ی  زمینه هایی موفقیت در آن آشنا شدن با رشته هایی چون ریاضیات و مباحث آن میباشد چرا که ریاضیات ارتباطی مناسب با فلسفه دارد. علاوه بر آن علاقه مندی به این رشته از جمله عوامل پیشرفت در آن است. شناخت کامل زبان انگلیسی برای دانشجویان غرب و شناخت زبان عربی برای دانشجویان فلسفه اسلامی کاملاً ضروری میباشد.

 

موقعیت شغلی رشته فلسفه

 

موقعیت شغلی این رشته در ایران اهمیّت بنیادی در ارتقاء سطح فکری جامعه دارد زیرا هر جامعه نیازمند افرادی است که اهل تفکّر و نقادی باشند. و از مسائل و مبانی فرهنگی شناخت کافی داشته باشند و این رشته وظیفه پرورش چنین متفکرانی را بر عهده دارد. اما این رشته با تمام اهمیتی که دارد در کشور ما مورد بی توجهی و بی مهری قرار گرفته است تا جایی که فارغ التحصیلان این رشته موفق به استخدام در آموزش و پرورش که شناخته شده ترین زمینه کاری برای لیسانس است نمیشوند و در نتیجه باید یا بعنوان استاد و دبیر فلسفه به تدریس فلسفه در مدارس بپردازند یا در مراکز پژوهشی مانند دایرة المعارفها و پژوهش گاه های علوم انسانی به فعالیت بپردازند که در چنین شرایطی بیشتر فارغ التحصیلان فوق لیسانس و دکترای فلسفه حضور پر رنگ تری نسبت به مقطع لیسانس دارند و فردی که در رشته فلسفه تا دوره لیسانس تحصیل کرده است تنها میتواند دستیار پژوهشگر در برخی از این مراکز باشد.

 

گرایش های فلسفه در مقاطع تحصیلی بالاتر

 

دانشجویانی که بخواهند رشته فلسفه را در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد دنبال کنند باید سه گرایش را پشت سر بگذارند که شامل1. فلسفه و حکمت اسلامی 2. فلسفه غرب 3. منطق باشد .

سیستم آموزشی فلسفه اسلامی بر اساس مکاتب فلسفی مانند فلسفه مشا، اشراق یا ملّاصدرا میباشد هر چند که دانشجویان هر دورشته فلسفه غرب و فلسفه اسلامی مطالعات محدودی در زمینه فلاسفه دیگر دارند یعنی به این صورت است که دانشجویان فلسفه غرب چند واحد از فلسفه اسلامی را میخوانند و دانشجویان فلسفه اسلامی هم چند مورد از فلسفه غرب را باید بگذرانند. در انتها رشته فلسفه مادر تمامی رشته ها میباشد زیرا که کلیه پرسش های اساسی انسان نسبت به مسائل وجود و هستی لازمه ی این رشته میباشد، پرسش هایی که به طور کلی پیرامون جهان انسان و خدا مطرح میشود. رشته فلسفه در معنای عام به فلسفه غرب باز میگردد و رشته الهیات، گرایش فلسفه اسلامی ، فلسفه و حکمت اسلامی را مورد بررسی قرار میدهد که تا حدودی تفاوت دارد.

پرسش و پاسخ