شرایط ثبت نام در کنکور سراسری

جهت کسب اطلاعات در مورد

شرایط ثبت نام در کنکور سراسری

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

 

 

شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان

 

داوطلبان جهت ثبت نام در کنکور سراسری لازم است دارای شرایط عمومی و اختصاصی به شرح ذیل باشند.

شرایط عمومی:

الف - اعتقاد به اسلام و یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

 

ب- ملتزم بودن به احکام عملی اسلام (انجام دادن واجبات و پرهیز کردن از محرمات).

 

تبصره 1-  ملاک وضع کنونی داوطلب در هنگام ثبت نام است.

 

تبصره 2-  اقلیت های دینی (ادیان رسمی) مندرج در قانون اساسی، از این شرط مستثنی هستند (به شرط عدم تجاهر به نقض احکام اسلام)

 

ج- عدم احراز عناد (نه اعتراض) نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران.

 

تبصره - در صورتی که داوطلب سابقاً با نظام جمهوری اسلامی عناد داشته، باید تغییر نظر او احراز شود.

 

د- نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فراماسونری و اعقاب آن بر اساس استعلا مهای انجام شده.

 

ه- عدم احراز فساد اخلاقی.

 

و- عدم اشتهار به ارتکاب اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال (در صورت اشتغال قبلی).

 

ز- برخورداری از توانای ی جسمی به تناسب رشته انتخابی و عدم اعتیاد به مواد مخدر.

 

شرایط اختصاصی:

الف) داشتن دیپلم دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه و یا گواهینامه دوره پیش دانشگاهی و یا داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم ).

 

تبصره 1- دارندگان مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و دارندگان مدرک کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش و همچنین آن دسته از داوطلبان مذکور که حداکثر تا 31/6/96 در مقطع کاردانی (فوق دیپلم ) فارغ التحصیل می شوند، حق ثبت نام در آزمون سراسری را خواهند داشت.

 

تبصره 2- فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های تحصیلی گروه آموزشی پزشکی به شرطی می توانند در آزمون سراسری سال 1396 شرکت نمایند که خدمات قانونی مقرر را تا تاریخ 31/6/1396 ویا 30/11/96 به پایان برسانند. بدیهی است این قبیل از فارغ التحصیلان در صورت موفقیت، به هنگام ثبت نام در رشته قبولی باید گواهی پایان طرح نیروی انسانی را ارائه نمایند.

 

تبصره 3- فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های تحصیلی گروه های آموزشی غیر پزشکی حداکثر تا 31/6/96 به شرطی میتوانند در آزمون سراسری سال 1396 شرکت نمایند که تعهدات و خدما ت قانونی را انجام داده باشند.

 

ب) دانشجوی دوره روزانه (بجز دانشجویان مشمول تبصره های 2 و 3 بند الف) دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی نباشد.

 

تبصره 1- دانشجویان ورودی قبل از سال 1395 دوره روزانه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی (بجز دانشجویان مشمول تبصر ههای 2 و 3 بند الف) چنانچه واجد دیگر شرایط مندرج در این دفترچه (مخصوصاً مقررات نظام وظیفه ) باشند و حداکثر تا تاریخ 1/12/95 از تحصیل انصراف قطعی حاصل نمایند، حق ثبت نام و شرکت در این آزمون را دارند.

 

تبصره 2- دانشجویان اخراجی آموزشی موضوع موارد مرتبط آیین نامه آموزشی و همچنین دانشجویان دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی (اعم از کاردانی عمومی و یا کاردانی ) را اخذ نموده اند نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس از تسویه حساب کامل با مؤسسه ذیربط و همچنین اداره کل امور دانشجویان داخل و صندوق رفاه دانشجویان وزارت ذیربط و در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای برادران ) حق ثبت نام داشته و محدودیتی در انتخاب رشته ندارند. بدیهی است این دسته از داوطلبان می توانند کلیه تعهدات مربوط را پس از اتمام تحصیلات خود به صورت یکجا به انجام برسانند.

 

ج ) بر اساس مصوبه جلسه مورخ 6/12/62 شورای عالی انقلاب فرهنگی (ستاد انقلاب فرهنگی وقت )، متقاضیانی که از سال تحصیلی 64-1363 به بعد، دو نوبت در آزمون های ورودی (دوره های روزانه ) رشته های تحصیلی متمرکز و یا نیمه متمرکز پذیرفته شده باشند، حق ثبت نام در آزمون سراسری سال 1396 را نخواهند داشت.

 

د ) پذیرفته شده دوره های روزانه آزمون سراسری سال 1395 (اعم از رشته های متمرکز و یا نیمه متمرکز )، در صورت ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1396 ، منحصراً مجاز به انتخاب رشته در دوره های غیرروزانه (نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، پیام نور، غیرانتفاعی، ظرفیت مازاد، پردیس خودگردان و مجازی) بوده و فقط در این دوره ها گزینش خواهند شد.

 

ه ) دانشجویان دوره های نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردا ن دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، دانشگاه پیا منور و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی  غیرانتفاعی و ... (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای برادران )، می توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون سراسری سال 1396 ثبت نام و شرکت نمایند. بدیهی است این دسته از داوطلبان در صورت موفقیت و قبل از ثبت نام در رشته قبولی جدید، لازم است از رشته قبولی قبلی خود انصراف قطعی حاصل نموده و گواهی مربوط (فرم انصراف قطعی از تحصیل) را به مؤسسه ذیربط ارائه نمایند. لازم به توضیح است که این دسته از داوطلبان حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته محل قبولی قبلی خود را ندارند.

 

تبصره: دانشجویان دوره های فوق که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، به منظور ثبت نام و شرکت مجدد در آزمون سراسری لازم است به ضوابط مربوط به مقررات وظیفه عمومی توجه و بر اساس آن ضوابط اقدام نمایند.

 

و ) بر اساس مصوبه چهل و چهارمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی کنکور مورخ 3/12/83 با توجه به محدودیت امکانات دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و لزوم توزیع عادلانه فرصتهای موجود بین تمامی متقاضیان، پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته ای به اتمام رسانیده اند، در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره (روزانه )

امکان پذیر نمی باشد. این قبیل از داوطلبان در صورت تمایل می توانند برای دورة نوبت دوم (شبانه ) در همان مقطع متقاضی شوند و یا در صورت قبولی در دورة روزانه، می توانند با پرداخت شهریه همانند دانشجویان دورة نوبت دوم (شبانه)، در رشته مربوط ادامه تحصیل دهند.

 

همچنین در خصوص رشته های پزشکی، رعایت موارد ذیل الزامی میباشد:

 

1) لزوم گذراندن طرح نیروی انسانی برای دان شآموختگان مقاطع کاردانی و بالاتر که مشمول گذراندن طرح نیروی انسانی میباشند.

 

2) نداشتن هرگونه تعهد خدمت به ارگا نها و یا دستگاه های اجرایی و نداشتن تعهد خدمت استفاده از سهمیه مناطق محروم.

 

3) انجام تعهد آموزش رایگان و یا پرداخت هزینه های استفاده از آموزش رایگان در مقطع تحصیلات دانشگاهی قبلی.

 

پرسش و پاسخ