شرایط تردد (داخل و خارج از کشور) مشمولان غایب نظام وظیفه

جهت کسب اطلاعات در مورد

خدمت سربازی در ایران و معافیت ها

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

شرایط تردد (داخل و خارج از کشور) مشمولان غایب نظام وظیفه 

 

الف - تردد به داخل كشور

  • 1. كلیه مشمولان ایرانیمقیم خارج از كشور كه حداقل سه سال درخارج از كشور اقامت داشته باشند میتوانند در هرسال حداكثر دوبار و مجموعا به مدت سه ماه به داخل كشور تردد نمایند.(شرایط اقامت خارج از كشور در بند(ج) بیان شده است.)
  • 2. مشمولان مقیم خارج جهت دریافت مجوز تردد میبایست به نمایندگیدولت جمهوریاسلامیایران در كشور محل اقامت مراجعه و گذرنامه آنان پس از احراز شرایط ، ممهور به مهر تردد با عنوان «اجازه تردد مشمولان ایرانیمقیم خارج از كشور» گردد. همچنین لازم است در متن اجازه تردد،به شماره و تاریخ ابلاغیه ستاد كل نیروهایمسلح نیز استناد شود.
  • 3. مشمولانیكه در اجرایمقررات مربوط ، جهت ادامه تحصیل از كشور خارج شده و دارایمعافیت تحصیلیخارج از كشور میباشند ،در شمول این مصوبه نبوده و حسب مورد از تسهیلات تردد دانش آموزییا دانشجوییاستفاده خواهند كرد.
  • 4. فرزندان مشمول ماموران ثابت دولت در خارج از كشوركه به جهت همراهیبا والدین ،دارایمجوز خروج از سازمان وظیفه عمومیمیباشند نیز در شمول این مصوبه نبوده بلكه میتوانند در طول مدت ماموریت والدین مطابق مجوز صادره ، اقدام به تردد نمایند.
  • 5. با افراد موضوع بند (3)و(4)چنانچه ، از شمول مقررات مربوط خارج شوند ،به شرط داشتن حداقل سه سال اقامت در خارج ،برابر این مصوبه رفتار خواهد شد.
  • 6.مشمولین غایب بیش از 8 سال که در شمول مقررات پرداخت جریمه مشمولین غایب بودجه سال 1396 می باشند ،ضمن بهره مندی از تسهیلات ورود و خروج ، حداکثر تا پایان سال 1396 فرصت دارند تا نسبت به تعیین تکلیف خدمت وظیفه عمومی خود اقدام نمایند.
  • 7. مهلت اجرایاین مصوبه تا پایان سال 1400 میباشد.

 

ب - اقامت خارج از كشور

افراد موضوع بند(ب)كه دارایاقامت خارج از كشور با شرایط زیرباشند درشمول مقررات تردد قرار میگیرند:

  • 1- داشتن حداقل سه سال اقامت پیوسته در خارج متصل به زمان درخواست مجوز تردد.
  • 2- اقامت خارج در هرسال كمتر از 9 ماه پیوسته یا ناپیوسته نباشد.(نه ماه اقامت در خارج و سه ماه تردد به داخل كشور به عنوان یك سال اقامت محاسبه میشود.)
  • 3- اگرسه سال اقامت مشمول در خارج در یك دوره چند ساله بوده ، میبایست پیوستگیبین سنوات اقامت با حداقل سه ماه اقامت در سال حفظ شده باشد.(این سه ماه فقط برایحفظ پیوستگیسنوات اقامت بوده و جزء اقامت سه ساله محاسبه نمیشود.)

مثال:چنانچه مشمولیدر سال 87 یازده ماه اقامت در خارج داشته ،در سال 88 سه ماه ،

 

منبع: سایت سازمان نظام وظیفه

پرسش و پاسخ

سوال

با سلام بنده متولد ۱۳۶۸ هستم و کاردانیم سال ۹۲ ب اتمام رسیده و الانم دانشجوی کارشناسی هستم و انصراف دادم میخواستم بدونم ایا میتونم خدمتمو بخرم یا نه و اینکه قانون خرید خدمت تا کی معتبر هست- با تشکر

پاسخ مدیر

با سلام فقط در صورتی میتوانید بخرید سربازی رو که حداقل 8 سال غیبت داشته باشید در غیر این صورت امکان پذیر نیست