معرفی رشته هماتولوژی

جهت کسب اطلاعات در مورد

رشته هماتولوژی

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

هماتولوژی

معرفی رشته:خون شناسی و بانک خون یا همان هماتولوژی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های علوم پزشکی کشور ارائه میشود.

دانش هماتولوژی به مطالعه و بررسی سلولهای خونی و انعقاد می‌پردازدهماتولوژی، میزان و ساختمان و عملکرد سلولهای خونی، پیش سازهای سلولهای خونی را در مغز استخوان، ساختار‌های شیمیایی پلاسما و عمل پلاکت ها و پروتئین هایی که در سیستم انعقادی دخالت دارند را بررسی می‌کند.از آنجا که در شناسایی بیماریهای خون بررسی های آزمایشگاهی نقش مهم دارد و در درمان این نوع بیماریهای به انواع فرآورده های خونی  نیاز داریم ، همچنین با توجه به پیشرفت های گسترده ای که در زمینه هماتولوژی انجام شده و برای تامین نیروی انسانی لازم در رشته خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون و انجام خدمات آزمایشگاهی بیماری های خونی ، دوره کارشناسی ارشد هماتولوژی در دانشگاه های کشور ارائه می گردد.

 

بخش خون شناسی، اطلاعات ارزشمندی را در زمینه شناسایی و درمان بیماران فراهم می کند که هدف آن کمک به افزایش سلامتی و بهبود بیماران می باشد.

یک هماتولوژیست باید بر روی مطالبی مانند مطالب پایه و آزمایشگاهی هماتولوژی، خون‌سازی، ساختار و غشاء اریتروسیت‌، ساختار هموگلوبین، متابولیسم آهن و بیماری‌های مرتبط با آن اختلالات اریتروسیتی، انواع تالاسمی‌ها و هموگلوبینوپاتی‌ها، بیماری‌های پلاکتی،پیوند مغز استخوان، آزمایشات سیتوژنتیک و ..... کاملا مشرف باشد.

 

زمینه های شغلی:

-ورود به حوزه های تحقیقاتی در زمینه های مختلف

-ورود به حوزه آموزش دانشگاهی و عضویت در هیئت علمی

-سازمان انتقال خون

- ورود به حوزه های خدماتی(آزمایشگاه تشخیص طبی)

 

برای اطلاعات بیشتر و دقیقتر در مورد رشته هماتولوژی از جمله بازارکار و سایر زمینه های شغلی این رشته و نیز نحوه آمادگی برای ورود به ارشد یا دکترای این رشته با کارشناسان خبره ما در مرکز مشاوره تحصیلی هالی مشاور تماس حاصل بفرمایید.

 

 

پرسش و پاسخ