انواع سهمیه­ ها در کنکور سراسری

جهت کسب اطلاعات در مورد

سهمیه های کنکور سراسری

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

انواع سهمیه ها در کنکور سراسری

اگر پس از خواندن مقاله زیر بازهم ابهام یا سؤالی در مورد تاثیر انواع سهمیه­های مختلف در کنکور سراسری برایتان باقی  ماند می­توانید پرسش­های خود را از طریق مشاوران ما در مرکز مشاوره هالی مشاور مطرح کنید.

هر داوطلب م ی تواند بر اساس شرا یط خود، متقاض ی  یك ی از سهم یه­ها ی مصوب مندرج در بندها ی ذ یل شود.

سهمیه مناطق:

شركت كنندگان در آزمون سراسر ی سال جاری بر اساس بخش محل اخذ مدرك تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه جزو  یكی ازسهمیه های مناطق 1، 2 و یا 3 محسوب میگردند.

تبصره 1- بر اساس مصوبه سی و پنجمین جلسه كمیته مطالعه و برنامه ریزی كنكور سراسری دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، فارغ التحصیلان و دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی بر اساس بخش محل اخذ مدرك تحص یلی دوره پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان و یا هنرستان (سال دوم و سوم دبیرستان یا هنرستان های فنی و حرفه ای و یا كار و دانش ) جزو  یكی از سهمیه های مناطق 1، 2 و یا 3 محسوب می­گردند.

تبصره 2- فارغ التحصیلان دوره های كاردانی پیوسته آموزشكده های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش كه دوره پیش دانشگاهی را گذرانده اند، در آزمون سراسر ی بر اساس بخش محل اخذ مدرك تحصیلی سه سال آخر دوره دبیرستان و  یا هنرستان (سال اول ، دوم و سوم دبیرستان و  یا هنرستان)، كه تحصیل نموده ­اند جزء  یكی از سهمیه های مناطق 1، 2 و یا 3 محسوب می گردند.

عموم داوطلبان کنکور مشمول سهمیه مناطق می­شوند.

منطقه یک:

شامل بخش های مرکزی شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد می باشد.در شهرستان تهران بخش های کن و شمیرانات نیز جز سهمیه منطقه یک محسوب می گردند.

منطقه دو:

اکثر شهرها و شهرستان­های کشور جز منطقه دو محسوب می­شوند.که شامل دو جدول ذیل می­شوند:

منطقه سه:

شهرها و سایر مناطقی که در جدول­های بالا وجود ندارند جز منطقه 3 محسوب می گردند.

سؤال: اگر دانش آموزی سه سال آخر تحصیل خود را در مناطق مختلفی گذرانده باشد، جز سهمیه کدام منطقه محسوب می­گردد؟

سهمیه داوطلب براساس بخش محل اخذ مدرك تحصیلی بخش مرفه تر (حتی یك سال از سه سال) تعیین می شود.

ذکر این نکته لازم است که کلیه داوطلبان معلول و داوطلبانی که دو سال آخر تحصیل خود را در کشورهای خارجی گذرانده باشند،جز منطقه 3 محسوب می گردند.

سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا:

1-ایثارگران:

همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی 25 درصد به بالا، جزو سهمیة ایثارگران محسوب و تابع ضوابط مربوط به سهمیه ایثارگران می باشند. ظرفیت اختصاصی برای این دسته از داوطلبان 25 % از ظرفیت هر كدرشته محل است و حدنصاب نمره این داوطلبان 70 % نمره گزینش آزاد برای تمامی رشته محل­ها می باشد.

تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران در کنکور سراسری از سال 1396

در اجرای ماده 90 قانون برنامه 5 ساله ششم توسعه اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی کشور مبنی بر ایجاد و اعمال سهمیه 5 درصدی برای جانبازان با جانبازی کمتر از 25 درصد، همسر و فرزندان آنان و همچنین همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه، این سهمیه برای داوطلبان ثبت‌نام کننده در آزمون سراسری سال 1396 و سال­های آینده اعمال میشود.

با احتساب این سهمیه جدید میزان سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری 30 درصد از ظرفیت هر کدرشته محل می­گردد.

نکته جالب توجه در این قانون این موضوع می باشد که اگر ظرفیت­های سهمیه 25 درصدی مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد ، آزادگان و شهدا تکمیل نشود مازاد این ظرفیت می­تواند به افرادی تعلق بگیرد که دارای سهمیه 5 درصدی هستند.قابل ذکر است که میزان شرکت کنندگان سهمیه 25 درصدی ایثارگران تنها 5 درصد کل داوطلبان کنکور سراسری می باشد پس می­توان انتظار داشت مازاد این سهمیه به افرادی که دارای سهمیه 5 درصدی هستند تعلق بگیرد.

2-رزمندگان:

رزمندگان (با حداقل 6 ماه حضور در جبهه) جزو سهمیة رزمندگان محسوب و تابع ضوابط مربوط به سهمیه رزمندگان می باشند. حدنصاب نمره برای این داوطلبان 75 % نمره گزینش آزاد در رشته محل مورد نظر می باشد.

3-خانواده شهدا:

پدر، مادر، خواهر و برادر شهید جزو سهمیة خانواده شهدا محسوب و تابع ضوابط مربوط به سهمیه خانواده شهدا می باشند.

توضیح بیشتری برای برای حدنصاب قبولی سهمیه خانواده شهدا در دفترچه کنکور سراسری داده نشده است.

4- سهمیه مناطق محروم:

بر اساس مصوبه دوازدهمین جلسه كمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون سراسری حداقل 40 درصد از ظرفیت هر یك از كدرشته های ناحیه ای، قطبی و كشوری دورة روزانه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی واقع در استان های ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، كردستان، كرمانشاه، كهگیلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان به داوطلبان بومی استان های فوق تخصیص می یابد.میزان این سهمیه برای سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی 30 درصد می باشد.

5-سهمیه بهیاران:

 طبق این سهمیه 5% ظرفیت هر یك از رشته محل­های پرستاری دوره روزانه در كلیه استان­های كشور (بر حسب میزان متقاضیان هر كدرشته محل ) به بهیاران واجد شرایط اختصاص مییابد.

6- سهمیه کارمندان:

حدود 10 درصد از ظرفیت رشته­های نوبت دوم (شبانه) به كارمندان رسمی  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، دانشگاه­ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حداکثر 35 سال سن و بومی استان مربوط اختصاص می یابد.

پرسش و پاسخ

سوال

سلام.من بابام جانباز 15 درصده....متاسفانه ملع نشدم که برای سهمیه 5 درصدی ثبت نام کنم....خواستم ببینم میشه کاری کرد؟؟؟یا حداقل برای انتخاب رشتم میتونم از این سهمیه استفاده کنم؟؟؟خواااااهش میکنم جواب بدید...هرچی با سنجش تماس گرفتم نشد..

پاسخ مدیر

در هنگام ثبت نام شما حق انتخاب یکی از سهمیه های منطقه یا ایثار گری را داشته اید پس از اعلام نتایج شما حق استفاده از سهمیه را ندارید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید

سوال

سلام خسته نباشيد. يك سوال داشتم ميخوام بدونم اگه سطح درسي طوري باشه كه باخواندن كتابهاي كمك درسيه مفيد انها درك كنيم و ضعف نداشته باشيم ايا كلاس كنكور لازمه؟فقط برام خيلي مهمه خيلي چون من امسال نتيجه ميخوام چون بار دومه كه ميخونم .امسال كتابهاي درسي رو فقط خوندم رتبم خوب نشد.بعدم عده اي ميگن اگه كلاس بري فقط در مياي ضرر ميكني نري حتما برا اختصاصي با عربي برو .واقعا راه درست كدومه خودمون بخونيم يا كلاس بريم.اگه نتيجه بده اصلا خستگيه ناشي از كلاس مهم نيس.

پاسخ مدیر

با سلام جواب به این سوالات بستگی به نوع مطالعه شما و علایق شما دارد برای مشاوره دقیق با مشاوران ما در مرکز مشاوره هالی تماس بگیرید.