معرفی رشته مهندسی هوافضا

جهت کسب اطلاعات در مورد

رشته مهندسی هوافضا

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

مهندسی هوافضا

دانشجویان در این رشته وظیفه طراحی، ساخت و آزمایش هواپیما،بالگرد، موشک، گلایدرها و... دارند. رشتهی هوافضا بر چهار پایهی آیرودینامیک، جلوبرندگی، مکانیک پرواز و سازههای هوافضایی استوار است.

 یک مهندس هوافضا با استفاده از علم آیرودینامیک به تحلیل و بررسی جریانهای پیچیده دور یک شی پرنده می پردازند و با بررسی آنها امکان طراحی آن را ارزیابی می کنند.و لذا باید توجه داشت این رشته تقریبا همان کاری را با اشیاء پرنده انجام میدهد که دانشجویان و مهندسان مکانیک ساخت و تولید برای خودرو انجام میدهند. یک مهندس هوافضا علاوه بر موارد گفته شده به جهت دانشی که دارد میتواند روی آیرودینامیک خودرو، سازه‌های زمینی و دریایی، و نیز توربوماشین‌ها نیز کار کند. برای اینکه بتوانید یک مهندس هوافضای موفق شوید باید در ریاضیات، فیزیک،فناوری اطلاعات و به خصوص زبان انگلیسی قوی بوده و از استعداد خوبی در این علوم بهره مند باشید. امروزه بیشتر کارها با شبیه سازی پیش میرود لذا  از یک  مهندس هوافضا که بیشتر زمان خود را به محاسبات و شبیه سازی طی میکند انتظار می رود دارای خلاقیت و قدرت حل مسئله باشد و بتواند به خوبی با علوم جدید در تماس بوده و با مسائل درگیر شود. از طرفی دیگر این رشته کاملا پژوهش محور می باشد لذا  باید دانشجو زبان انگلیسی خوبی داشته باشد.

بازار کار:

مهندس هوافضا می تواند در صنایعی که به طراحی و تولید هواپیماها، موشکها، سیستمهای دفاعی، ماهوارهها و یا فضاپیماها می پردازند، کار کند. کاربرد زمینه‌های مطالعاتی یک مهندس هوافضا تنها به طراحی هواپیما و وسایل پرنده محدود نمی‌شود ،در نتیجه یک مهندس هوافضا علاوه بر شرکت‌های هوایی و هواپیمایی، در نیروگاهها، صنایع نفت و گاز و صنایع خودروسازی فرصتهای شغلی خوبی دارد. با داشتن تجربه و دانش لازم، مهندس هوافضا می تواند در بخش تحقیق و توسعه این نوع شرکتها مشغول به کار شود.

به بیان دیگر مهندس هوافضا میتواند در صنایع و مؤسسات تحقیقاتی هواپیمایی ، موشکی و ماهواره فعالیت کنند. همچنین در کلیه مؤسسات و سازمانهایی که به نحوی از وسایل پرنده استفاده میکنند، به عنوان کارشناس تحقیق در عملیات و تعمیر و نگهداری فعالیت نماید. از سوی دیگر چون سازه اتومبیل و کشتی مشترکات زیادی با سازه یک هواپیما دارد و توربینهای گاز یک نیروگاه یا ایستگاه پمپ گاز همانند یک موتور جت تحلیل و طراحی می گردد، یک مهندس هوافضا علاوه بر شرکتهای هوایی در نیروگاه ها، صنایع نفت و گاز و صنایع خودروسازی فرصتهای شغلی خوبی دارد. علاوه بر ساخت هواپیما فارغ التحصیلان رشته مهندسی هوافضا میتوانند در فرودگاهها در قسمت تعمیر و نگهداری هواپیما و همچنین در صنایع دفاع روی طراحی موشک و جنگ افزارها فعالیت کنند یا می توانند روی آیرودینامیک خودروها، سازههای خودروسازی و تولید توربینهای بخار برای تولید برق کار کنند.

البته با تمام مزیتهای گفته شده اگر یک مهندس هوافضا نخواهد به عنوان یک مهندس مکانیک در مجموعهای فعالیت نماید باید پذیرفت نسبتا شغل محدود و خاصی خواهد بود و در هر شهر ظرفیت پذیرش این رشته وجود نخواهد داشت و لذا داشتن علاقه در این رشته بسیار مهم و حیاتی می باشد.

نام دانشگاهظرفیت رشتهرتبه پائین منطقه 1رتبه پائین منطقه 2رتبه پائین
منطقه 3
دانشگاه صنعتی شریف - تهران70 749 384 184
دانشگاه صنعتی امیرکبیر - تهران60 1166 773 311
دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی - تهران35 1852 1256 398
دانشگاه فردوسی - مشهد24 2528
دانشگاه صنعتی مالک اشتر (محل تحصیل اصفهان - شاهین شهر)20 3479
دانشگاه فردوسی - مشهد
شبانه
6
دانشگاه صنعتی ارومیه40 7539 4553
دانشگاه صنعتی امیرکبیر - تهران
پردیس خودگردان
30

پرسش و پاسخ

سوال

سلام به نظر شما مهندسی هوافضا از نظر درآمد رشته ی مناسبی است؟ ممنون

پاسخ مدیر

با سلام بله رشته ی هوا فضا بازار کار خوبی دارد ولی بستگی به علایقتان هم دارد