معرفی رشته مهندسی برق

جهت کسب اطلاعات در مورد

رشته مهندسی برق

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

مهندسی برق: 

با توجه به رشد روزافزون مصرف انرژی و به خصوص تمایل به استفاده از انرژی الکتریکی و همچنین گستره وسیع کاربرد برق در زندگی امروزه، رشته­ی برق از رشته های پرطرفدار در گروه فنی و مهندسی می باشد.رشته­ ی برق دارای گرایش­های مختلفی هست که هر کدام در حوزهه ­ی خاصی کار می کنند و محیط­های کاری متفاوت از هم را دارند.

برقی­ها به شدت دروس محاسباتی سنگین ریاضی را میگذرونند و البته در کنارش واحدهای مخصوص مفاهیم الکتریکی و برقی و با نرم افزارهای تخصصی مختلف که آشنایی با آن ها برای یک مهندس برق  یک مزیت در رقابت شغلی محسوب میشه هم آشنا میشن. از طرف دیگه مسیر تحصیل در خارج برای این رشته هم بسیار متدوال هست به خصوص برای دانشجویان دانشگاه های سطح یک و انتظار میره اگه یک نفر قصد تحصیل تو این رشته را داره به این موضوعات نیز توجهی کنه و حداقل بهش فکر کنه.

گرایش ها:

1. گرایش مخابرات:

در این رشته بیشتر مهندسان روی انتقال اطلاعات و داده­ها کار میکنن که سه شکل صوت و تصویر داده هست.این گرایش یکی از گرایشهای برق هست که به شدت ریاضی محور هست و آمار و احتمالات و الکترومغناطیس از درسای پایه ای اون حساب می شه عموما بچه­ها در حوزه­ی آنتن و سایر مواد مخابراتی کار میکنن و این گرایش هم یکی از گرایش­های سخت و پرطرفدار برق به حساب میاد.

2. گرایش کنترل:

گرایش کنترل همانطور که از اسمش پیداست مربوط به کنترل فرآیندهای مختلف میشود که بستگی به اون سیستم متفاوته مثلا برای یک واحد شیمیایی بستن واحدهای کنترلی اتوماتیک برای  چک کردن لحظه ای تغییرات(که معمولا در حوزه ی ابزار دقیق مهندسی فعالیت انجام میشود) و یا یک وسیله خانگی برای کنترل پارامترهای مختلف آن (مثلا دما برای یخچال ها،کارکردن اتوماتیک لوازم و...) نیاز به یک سری برنامه ها و ابزارهایی داره که ساختن  این سیستم های کنترلی و برنامه ریزیشون بر عهده مهندسای کنترل است.

 از اونجایی که این سیستم ها علاوه بر سخت افزار نیاز به نرم افزار هم دارن تا به عنوان مغز اون سیستم کار کنن دانشجویان تو این گرایش باید اطلاعات خوب ریاضی و کامپیوتری هم کسب می کنند.

3-گرایش قدرت:

 

گرایش قدرت یکی از گرایش­های صنعتی در حجم سنگین است که مربوط به تولید، انتقال و توزیع در شبکه برق است.

در این گرایش آشنایی با تولید برق و در نتیجه قواعد حاکم بر موتورها و ژنراتورها و یا توزیع در اندازه­های کوچک و یا کارخانجات بزرگ صورت می­گیرد.این گرایش به دلیل پرکاربرد بودنش بازار کار خوب و مناسبی رو هم دارد.  

4-گرایش الکترونیک:

به طور کلی می­شود گفت در این رشته وظیفه اصلی طراحی و ساخت قطعات مختلف مورد نیاز برای صنایع برق، طراحی مدارهای الکتریکی، ساخت هادی و نیمه هادی ها و... مربوط میشود و برای اینکه این مدارها به زبان انسان نزدیک

باشند نیاز به طراحی نرم افزار و الگوریتم­های خاص هست که آن ها را به گرایش برنامه نویسی و کامپیوتر هم نزدیک میکند.

درس­های مهم در این رشته:

به جرات می‌توان گفت که مهندسی برق از آن دسته رشته­هایی است که ریاضیات کاربرد بسیار زیادی در آن‌ها دارد. فیزیک نیز به دلیل ماهیت رشته، کاربردی وسیع در این رشته دارد.

دانشگاه حداقل رتبه منطقه 1 حداقل رتبه منطقه 2 حداقل رتبه منطقه 3
شریف 83 53 37
تهران 238 159 131
امیرکبیر 517 321 197
علم وصنعت 1164 579 272
خواجه نصیر 1824 978 388
صنعتی اصفهان 1584 1372 479
تبریز 3821 2594 627

 

پرسش و پاسخ