معرفی رشته فیزیوتراپی

جهت کسب اطلاعات در مورد رشته فیزیوتراپی و شرایط و نحوه قبولی در این رشته شهریه و هم چنین اطلاع از ظرفیتهای مازاد و پردیسهای خودگردان

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت8 صبح تا 1 بامدادحتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

 

معرفی رشته فیزیوتراپی:  فیزیوتراپی از رشته­های توانبخشی می باشد و توانبخشی مجموعه از اقداماتی است که برای یک فرد معلول یا بیمار انجام می شود. در این حرفه با استفاده از عوامل فیزیكی (مثل گرما، سرما، نور، الكتریسیته و...) و عوامل مكانیكی (تمرینات و حركت‌های مختلف) در جهت كمك به درمان و بهبود یا بازگرداندن كار اعضای بدن و هدایت بیمار برای جبران هرچه بیشتر ناتوانایی‌ها و محدودیت‌ها برای رسیدن به سلامتی در فرد بیمار كوشش می‌نماید.

دروس دانشگاه و طول مدت تحصیل: رشته فیزیوتراپی به صورت کارشناسی و طول مدت تحصیل در این رشته 4 سال می‌باشد و دانشجویان در مجموع مؤظف به گذراندن 135 واحد درسی هستند.این واحد ها بصورت زیر هستند.

20 واحد عمومی، 47 واحد دروس پایه، 44 واحد دروس تخصصی و 24 واحد کارآموزی در عرصه.

این رشته در دانشگاه‌های سراسری و پردیس خودگردان (تنها تهران) پذیرش می‌کند.

بهترین و تاپ‌ترین دانشگاه‌های داروسازی: در اولویت اول دانشگاه تهران، علوم پزشکی شهیدبهشتی، دانشگاه‌ ایران، علوم توان بخشی تهران و اصفهان است. در سال 1395 کل پذیرش در این رشته 300 نفر بوده است.

در کنکور سال 1396 برای مثال در دانشگاه علوم پزشکی تهران تعداد 18 نفر ، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تعداد 23 نفر و دانشگاه علوم پزشکی ایران تعداد 22 نفر پذیرش دانشجو دارد.

بازارکار و وضعیت شغلی: در دنیا به صورت یک تخصص از این رشته نام برده می‌شود. بعد از 4 سال دوره کارشناسی وارد بازار کار می‌شوند. با توجه به گسترش جوامع صنعتی و مشکلات این جوامع از جمله مشکلات حرکتی، اختلالات سیستم اسکلتی - عضلانی و.... میزان اهمیت خدمات فیزیوتراپی رو به افزایش است. بنابراین می توان بازارکار مناسبی را برای فارغ التحصیلان این رشته پیش بینی کرد.

ادامه تحصیل: امکان ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری در این رشته از طریق شرکت در کنکور وزارت بهداشت وجود دارد. كارشناسی ارشد این رشته نیز جز رشته‌های توان بخشی محسوب می­شود و 26گرایش‌ مختلف دارد. این رشته همچنین دارای گرایش‌های مختلف در دوره دکتری می‌باشد.

 

با چه رتبه و درصدهایی می­توان در رشته فیزیوتراپی روزانه در دانشگاه­های سراسری قبول شد؟

در جدول زیر حدود درصدهای چند داوطلب از مناطق مختلف که موفق به قبولی در رشته فیزیوتراپی شده­اند، آورده شده است. این داوطلبان در چارک پایین قبولی ها قرار دارند.

درصد شیمی درصد فیزیک درصد زیست درصد ریاضی درصد انگلیسی درصد معارف درصد عربی درصد ادبیات رشته قبولی/دانشگاه منطقه داوطلب
40 40 50 30 50 80 90 70 فیزیوتراپی/کرمان یک
40 30 60 30 70 60 60 60 فیزیوتراپی/زاهدان دو
30 50 50 50 20 70 80 60 فیزیوتراپی/سمنان سه

 

پردیس های خودگردان و ظرفیت­های مازاد دانشگاه های علوم پزشکی: برای ورود به رشته­های پردیسهای خودگردان و ظرفیت­های مازاد دانشگاه‌های علوم پزشکی نیاز به پرداخت شهریه می­باشد.

پرسش و پاسخ

سوال

شهریه تو سال95 چقدر بوده میخوام بفهمم توانایی پرداخت دارم یاخیر.و اینکه در سال 96 کدام دانشگاه های تهران پذیرش دارن

پاسخ مدیر

فیزیوتراپی دانشگاه آزاد پذیرش نداره اما سراسری شبانه یا پردیس و مازاد رو میتونین اقدام کنین دردانشگاه تهران و شهید بهشتی وایران و هزینه شبانه کمترهست اما هزینه های پردیس و مازاد رو هم از طریق خود سایت دانشگاه مربوطه اقدام فرمایید.