معرفی رشته روانشناسی

جهت کسب اطلاعات در مورد رشته روانشناسی

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامدادحتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

معرفی رشته روانشناسی:

روانشناسی با استفاده از روش علمی به مطالعه ی فرایندهای ذهنی و رفتارهای آشکار و نهان انسان میپردازد. منظور از رفتارهای نهان فرایندهای روانی مانند ادراک، هوش، تفکر، احساس، شخصیت، هیجانات و عاطفه و رفتارهای آشکار به رفتارهای قابل مشاهده ی انسان مانند خوردن، راه رفتن اطلاق میگردد.از روانشناسان معروف جهان میتوان به زیگموند فروید، آلفرد آدلر، بی اف اسکینر، کارن هورنای و اریک اریکسون اشاره کرد. رویکرهای مختلفی در روانشناسی وجود دارد که به چند نمونه از آنها اشاره میکنیم:رویکرد آدلری، درمان وجودی، خانواده درمانی، روایت درمانی، رفتار گرایی، روانشناسی تحلیلی و...

روانشناسی به دو شاخه تقسیم شده است:

 کاربردی و پایه

شاخه های کاربردی:

 جنایی، سیاسی، موسیقی، مشاوره، تربیتی، محیطی، ارگونومی و...

شاخه های پایه:

 علوم اعصاب رفتاری، روانشناسی شخصیت، روانشناسی اجتماعی، نوروسایکولوژی، روانشناسی فرهنگی و...

دروس دانشگاه و طول مدت تحصیل: طول مدت تحصیل در این رشته 4 سال می باشد و دانشجویان در مجموع مؤظف به گذراندن 138 واحد درسی هستند.

دانشگاه های پذیرنده:

 این رشته در بسیاری از دانشگاه های سراسر کشور پذیرش دارد مثلا در کنکور سراسری 1396، دانشگاه تهران تعداد 48 نفر ، دانشگاه شهید بهشتی تعداد 30 نفر و دانشگاه علامه طباطبایی تهران تعداد 18 نفر پذیرش روزانه داشته است.

بازارکار و وضعیت شغلی:

 در رشته ی روانشناسی شرط لازم برای گرفتن مجوز مطب از سازمان نظام روانشناسی کشور داشتن مدرک دو مقطع متوالی روانشناسی میباشد. در غیر این صورت شما مجوز مطب نخواهید داشت اما میتوان در مدارس و مهدکودکها به عنوان مشاور و مربی مهد یا به عنوان مدرس در دانشگاه یا مشاوره در مراکز مشاوره و خانه ی سلامت شهرداریهای تهران فعالیت کنید. در حال حاظر این رشته یکی از پرطرفدارترین رشته ها در زیرگروه علوم انسانی و حتی تجربی میباشد و در بازار رقابتی حرفی برای گفتن دارد و داوطلبان در این رشته نگران آینده شغلی خود نباشند.

ادامه تحصیل:

امکان ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا در این رشته از طریق کنکور وزارت علوم و وزارت بهداشت وجود دارد.گرایش­های کارشناسی ارشد و دکتری این رشته در وزارت بهداشت سلامت و بالینی است. گرایش های کارشناسی ارشد و دکتری این رشته در وزارت علوم سلامت، بالینی، عمومی، مشاوره، تربیتی، استثنایی، صنعتی سازمانی و مثبت گرا اسلامی میباشد.

با چه رتبه و درصدهایی می­توان به رشته روانشناسی روزانه در دانشگاه های سراسری فکر کرد؟

 در جدول زیر حدود درصدهای چند داوطلب از مناطق مختلف که موفق به قبولی در رشته روانشناسی شده­اند، آورده شده است. این داوطلبان در چارک پایین قبولی ها قرار دارند.

درصد روانشناسی درصد فلسفه و منطق درصد علوم اجتماعی درصد تاریخ وجغرافیا درصد عربی تخصصی درصد ادبیات تخصصی درصد اقتصاد درصد ریاضی درصد زبان درصد معارف درصد عربی درصد ادبیات رشته قبولی/ دانشگاهمنطقه داوطلب
8316658655071124447356روانشناسی
دانشگاه
تبریز
یک
652867382535203-4-302527روانشناسی دانشگاه سنندج دو
73537864458349105748079روانشناسی دانشگاه تهران سه

پردیس های خودگردان و ظرفیت­های مازاد دانشگاه ها:

 برای ورود به رشته­های پردیس­های خودگردان و ظرفیت­های مازاد دانشگاه ها نیاز به پرداخت شهریه می­باشد

برای اطلاع از میزان شهریه ظرفیت­های مازاد و پردیس های خودگردان دانشگاه ها و ظرفیت پذیرش رشته های آنها و  نیز دانشگاه هایی که دارای این دوره های تحصیلی هستند با کارشناسان ما در مرکز مشاوره هالی مشاور تماس بگیرید

پرسش و پاسخ