معرفی رشته دامپزشکی

جهت کسب اطلاعات تخصصی در زمینه رشته دامپزشکی و شرایط و نحوه قبولی در این رشته

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت8 صبح تا 1 بامدادحتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید.

معرفی رشته دامپزشکی: رشته دامپزشکی با عنوان دکتری حرفه‌ای نام برده می‌شود. دوره تحصیلی به صورت دکترای پیوسته صورت می‌گیرد. سه دانشگاه سراسری، آزاد و همچنین پردیس دانشجو پذیرش می‌کنند. دامپزشکی‌ دانش شناسایی بیماری‌های‌ دامی‌ از جمله بیماری‌های‌ مشترک‌ بین‌ انسان‌ و حیوان‌ یا بیماری‌های‌ ویژه‌ دام‌، پیشگیری‌ از بیماری‌ها، درمان بیماری‌ها و نیز دانش تغذیه‌ انسان‌ و دام‌ است. این رشته در زیرگروه یک گروه آزمایشی علوم تجربی قرار دارد.

دروس دانشگاه و طول مدت تحصیل: طول مدت تحصیل در این رشته 6 سال می باشد و دانشجویان در مجموع مؤظف به گذراندن حدود 220 واحد درسی هستند. که این واحدها در سه مقطع علوم پایه (2 سال)، پاتوبیولوژی و علوم درمانگاهی باید گذرانده شوند.

بهترین و تاپ‌ترین دانشگاه‌های این رشته: دانشگاه‌های تهران، علوم پزشکی شهیدبهشتی، دانشگاه اصفهان و دانشگاه زنجان است.

بازارکار و وضعیت شغلی: در سال‌های اخیر با افزایش تعداد  فارغ التحصیلان دامپزشکی، در بخش دولتی وضعیت بازارکار این رشته اشباع شده است اما کار در بخش خصوصی گسترده است و جای کار در این بخش وجود دارد. دامپزشکانی که در استخدام دولت هستند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. برخی در کلینیک های دامپزشکی در شهرها درآمد بسیار خوبی دارند و برخی نیز در مراکز دامپزشکی خارج از شهرها - علیرغم سختی کار زیاد - درآمدهای کمی کسب می‌کنند.

ادامه تحصیل: این رشته همانند پزشکی دارای تخصص‌هایی نیز می باشد. چند نمونه از این تخصص‌ها عبارتند از: بهداشت مواد غذایی، بهداشت آّبزیان، فیزیولوژی، رادیولوژی دامپزشکی و ...

با چه رتبه و درصدهایی می­توان در رشته دامپزشکی روزانه در دانشگاه­های سراسری قبول شد؟

در جدول زیر حدود درصدهای چند داوطلب از مناطق مختلف که موفق به قبولی در رشته دامپزشکی شده­اند، آورده شده است. این داوطلبان در چارک پایین قبولی ها قرار دارند.

درصد شیمیدرصد فیزیکدرصد زیستدرصد ریاضیدرصد انگلیسیدرصد معارفدرصد عربیدرصد ادبیاترشته قبولی/دانشگاهمنطقه داوطلب
4060 30 50 50 40 50 30 دامپزشکی/زابل یک
4020 40 30 40 60 40 60 دامپزشکی/زابل دو
4040 40 40 20 70 40 50 دامپزشکی/کرمان سه


 

پردیس‌های خودگردان و ظرفیت­های مازاد دانشگاه‌های علوم پزشکی: برای ورود به رشته­های پردیسهای خودگردان و ظرفیت­های مازاد دانشگاه های علوم پزشکی نیاز به پرداخت شهریه می­باشد.

پرسش و پاسخ