معرفی رشته پرستاری

جهت کسب اطلاعات در مورد  رشته پرستاری و شرایط و نحوه قبولی در این رشته و هم چنین شهریه و ظرفیتهای مازاد و پردیسهای خودگردان

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت8 صبح تا 1 بامدادحتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

 

معرفی رشته پرستاری: پرستار یكی از اعضای مهم درگروه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی می­باشد و نقش ارزنده او در پذیرش، آماده سازی و  مراقبت از بیماران بر هیچ کس پوشیده نیست. اما باید توجه داشت كه وظیفه یك پرستار فقط مراقبت از بیمار در بیمارستان نیست، بلكه یك پرستار با مراقبت از افراد در همه مرحله­های زندگی آنها از پیشگیری از بیماری‌ها گرفته تا مراقبت در هنگام بیماری و توانبخشی پس از بیماری سروكار دارد. زیرا بسیاری از بیماری‌ها ریشه در عادت­های غلط و سبک غلط زندگی دارد. این رشته در زیرگروه یک گروه آزمایشی علوم تجربی قرار دارد.

دروس دانشگاه و طول مدت تحصیل: طول مدت تحصیل در رشته پرستاری، 4 سال می باشد و دانشجویان در مجموع مؤظف به گذراندن 138 واحد درسی هستند.

بهترین و تاپ‌ترین دانشگاه‌های داروسازی: در اولویت اول دانشگاه تهران، علوم پزشکی شهیدبهشتی، دانشگاه‌ ایران، اصفهان، تبریز و مشهد است.

دانشگاه های پذیرنده: این رشته در بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور پذیرش دارد مثلا در کنکور سراسری 1396، دانشگاه علوم پزشکی تهران تعداد 164 نفر ، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تعداد 266 نفر و دانشگاه علوم پزشکی ایران تعداد 80 نفر پذیرش داشته است.

ادامه تحصیل: امکان ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری در این رشته از طریق کنکور وزارت بهداشت وجود دارد. با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، بیشتر نقش مدیریتی در بیمارستان را می‌توانند ایفا کنند. گرایش­های کارشناسی ارشد این رشته شامل داخلی جراحی، سلامت جامعه، اطفال، مدیریت، بهداشت، روان پرستاری، پرستاری ویژه، اپیدمیولوژی، آناتومی، بافت شناسی و فیزیولوژی می­باشد.

گرایش های دکترای رشته پرستاری شامل پرستاری، آناتومی، بافت شناسی و اپیدمیولوژی می شود.

 

بازارکار و وضعیت شغلی: با وجود سختی‌هایی که در رشته پرستاری وجود دارد اما این رشته دارای بازارکار مناسبی ( حدودا 90 درصد فارغ‌التحصیلان جذب کار می‌شوند) نسبت به سایر رشته ها می باشد. با توجه به نیازهای جامعه به پرستار و دیدگاه مثبتی که در چند سال اخیر نسبت به این حرفه بوجود آمده و  باعث تحول در این حرفه شده است می توان وضعیت شغلی خوبی را برای افراد محصل در این رشته پیش بینی کرد.

با چه رتبه و درصدهایی می­توان به رشته پرستاری روزانه در دانشگاه های سراسری فکر کرد؟

در جدول زیر حدود درصدهای چند داوطلب از مناطق مختلف که موفق به قبولی در رشته پرستاری شده­اند، آورده شده است. این داوطلبان در چارک پایین قبولی‌ها قرار دارند.

درصد شیمی درصد فیزیک درصد زیست درصد ریاضی درصد انگلیسی درصد معارف درصد عربی درصد ادبیات رشته قبولی/دانشگاه منطقه داوطلب
10 10 30 30 70 50 30 50 پرستاری/بجنورد یک
30 20 50 10 40 70 10 40 پرستاری/گناباد دو
10 10 20 20 20 40 20 50 پرستاری/سمنان سه

 

 

پردیس‌های خودگردان و ظرفیت­های مازاد دانشگاه‌های علوم پزشکی: برای ورود به رشته­های پردیسهای خودگردان و ظرفیت­های مازاد دانشگاه های علوم پزشکی نیاز به پرداخت شهریه می­باشد.

پرسش و پاسخ

سوال

شهریه پرستاری دردانشگاه ازاد چقدراست؟؟

پاسخ مدیر

با سلام. به طور متوسط هر ترم 4 میلیون تومان . برای کسب اطلاعات بیستر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید