معرفی رشته داروسازی

جهت کسب اطلاعات در مورد رشته داروسازی و شرایط و نحوه قبولی در این رشته شهریه و هم چنین اطلاع از ظرفیتهای مازاد و پردیسهای خودگردان

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

معرفی رشته داروسازی: این رشته در زیرگروه 2 گروه علوم آزمایشی تجربی قرار دارد، زیرگروهی که در آن دروس شیمی  و زمین شناسی از اهمیت ویژه ای برخوردارند. رشته داروسازی نیز به صورت دکترای حرفه‌ای و به صورت دکترای پیوسته است. رشته داروسازی شاخه ای از علوم پزشكی است كه برای برطرف کردن نیازهای خدمات دارویی جامعه در سازمان­های خدماتی، اجرایی، آموزشی و پژوهشی مرتبط با ساخت، تامین، توزیع، تجویز و مصرف دارو بوجود آمده است.

طول مدت تحصیل: دوره آموزشی رشته داروسازی (کمتر از دوره‌های پزشکی و دندان‌پزشکی) 5.5 الی 6 سال است. در این رشته نیز مثل رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی، 2 سال باید طرح در مناطق محروم گذرانده شود. با توجه به کمتر بودن دوره تحصیل انتظار می‌رود که جز انتخاب‌های اول رتبه برترها باشد اما از نظر انتخاب مقام سوم را در بین سه رشته مطرح تجربی‌ها را داراست.

دروس دانشگاه و طول مدت تحصیل: رشته دندان‌پزشکی تلفیقی از علوم دارویی و علوم بالینی است. در دوره دکتری عمومی رشته داروسازی دو مرحله وجود دارد:

1-  مرحله اول که علوم پایه نام دارد: این مرحله شامل گذراندن دروس عمومی و اختصاصی علوم پایه و  به تعداد 80 واحد درسی و در طی دو سال می‌باشد.

2- در مرحله دوم که تخصصی است: در این مرحله 129 واحد درسی گذرانده می‌شود. این مرحله 3.5 سال طول می‌کشد و در سه ترم اخر این مرحله یک روز در هفته به عنوان کارآموز در داروخانه مشغول به کار می‌شوند.

در مجموع تعداد واحدهای درسی این رشته  209 واحد می باشد و حداقل طول این دوره 5/5 سال است.

بهترین و تاپ‌ترین دانشگاه‌های داروسازی: در اولویت اول دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دانشگاه‌ دانشگاه اصفهان، مشهد و زنجان است.

دانشگاه های پذیرنده و ظرفیت رشته: : در کنکور سراسری سال 1396، در کل دانشگاه­های علوم پزشکی کشور جمعا تعداد 1039 دانشجو در این رشته پذیرش می­شود. از این تعداد، 122 نفر در دانشگاه علوم پزشکی تهران، 70 نفر در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، 82 نفر  در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و 66 نفر در دانشگاه علوم پزشکی شیراز پذیرش می شوند.

شرایط ادامه تحصیل: در دوره تخصص این رشته بیش از 12 رشته از جمله داروسازی هسته‌ای، داروسازی بالینی، شیمی دارویی و ... را می‌توان مشغول به تحصیل شد.

بازارکار و وضعیت شغلی: 80 درصد فارغ‌التحصیلان این رشته جذب داروخانه و 10 درصد جذب کارخانه می‌شوند. درآمد یک دکتر داروساز بستگی به محیط کاری و شرایط کاری وی متفاوت است. داروسازی رشته ای است که گستره­ی فعالیت فرد می تواند از تاسیس کارخانه­ی دارویی تا حضور به عنوان مسئول فنی در یک داروخانه، متفاوت باشد. اما این موضوع که این رشته از مشاغل پردرآمد محسوب می گردد، غیرقابل انکار است.

با چه رتبه و درصدهایی می‌توان به رشته داروسازی روزانه در دانشگاه های سراسری فکر کرد؟

در جدول زیر درصدهای چند داوطلب از مناطق مختلف که موفق به قبولی در رشته داروسازی در کنکور سال 1395 شده­اند، آورده شده است. این داوطلبان در چارک پایین قبولی ها قرار دارند.

درصد شیمیدرصد فیزیکدرصد زیستدرصد ریاضیدرصد انگلیسیدرصد معارفدرصد عربیدرصد ادبیاترشته قبولی/دانشگاهمنطقه داوطلب
6060 50 40 60 70 60 40 داروسازی/
کرمان
یک
5050 50 40 30 70 60 60 داروسازی/ اردبیل دو
5050 50 60 40 50 30 30 داروسازی/
زنجان
سه

پردیس‌های خودگردان و ظرفیت­های مازاد دانشگاه های علوم پزشکی: برای ورود به رشته‌های پردیس­های خودگردان و ظرفیت­های مازاد دانشگاه های علوم پزشکی نیاز به پرداخت شهریه می­باشد.

پرسش و پاسخ