معرفی رشته دندان پزشکی

نویسنده :

جهت کسب اطلاعات در مورد رشته دندانپزشکی و شرایط و نحوه قبولی در این رشته و پردیس خودگردان و مازاد

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

معرفی رشته: یک رشته زود بازده هم از لحاظ دوره تحصیل و هم از لحاظ وارد شدن به  محیط کار و کسب درآمد شناخته شده‌است. و همیشه جزو 3 رشته اول مورد توجه رتبه‌های برتر قرار می‌گیرد. از رشته دندانپزشکی نیز با عنوان دکتری حرفه‌ای نام برده می‌شود. دوره تحصیلی به صورت دکترای پیوسته صورت می‌گیرد. سه دانشگاه سراسری، آزاد و همچنین پردیس دانشجو پذیرش می‌کنند.

 دندان­پزشکی از رشته­های  پزشکی مرتبط با سلامت دهان و دندان است.کار یک دندان­پزشک پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری­های دهان و دندان است. دندان‌پزشکی یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوی مهم در سلامت بدن تأمین می­کند. ما به کمک این علم می‌توانیم خیلی از بیماری‌ها را در مراحل اولیه بشناسیم و از پیشرفت آن جلوگیری کنیم. این رشته در زیرگروه یک گروه آزمایشی علوم تجربی قرار دارد.

طول مدت تحصیل: دوره آموزشی رشته دندان‌پزشکی 6 الی 7 سال می‌باشد، پس یک رشته زود بازده از نظر دوره تحصیل شناخته می‌شود. در اینجا نیز باید گفته بشه که بعد از 6 سال نیز افرادی که درسشون تموم شد، وارد محیط کار نمیشن (چرا!؟) چون 2 سال تعهد خدمت در مناطق محروم برای اخد مدرک مجوز مطب رو باید داشته باشید.

 مراحل تحصیل و دروس دانشگاهی رشته پزشکی:

شامل 2 دوره از جمله: علوم پایه ، دوره کارآموزی (تخصصی) می‌باشد.

1- علوم پایه: طول این دوره 2 سال و شامل دروس علوم پایه، تخصصی و عمومی هم به صورت عملی و هم نظری می‌باشد. بعد از اتمام این دوره باید اولین ازمون با عنوان آزمون علوم پایه گذرانده شود تا وارد مرحله بعدی شوید.

3- دوره کارآموزی (تخصصی): مدت این دوره 4 سال که شامل دروس تخصصی و کار رویی نمونه‌های مصنوعی و همچنین مدل‌های واقعی است.

واحدهای درسی شامل 24 واحد دروس عمومی، 39 واحد دروس علوم پایه، 139 واحد دروس اختصاصی اجباری و 15 واحد دروس اختصاصی اختیاری می‌باشد.

بهترین و تاپ‌ترین دانشگاه‌های رشته دندان‌پزشکی: دانشگاه‌های تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی، اصفهان و مشهد است.

ظرفیت کلی پذیرش رشته دندان‌پزشکی و ظرفیت بهترین دانشگاه‌ها :  در کنکور سراسری سال1396 در کل دانشگاه های علوم پزشکی کشور، جمعا تعداد 1491 دانشجو در این رشته پذیرش می‌شود. از این تعداد 60 نفر در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، 50 نفر در دانشگاه علوم پزشکی تهران و 68 نفر در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و 34 نفر در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرش خواهند شد.

شرایط ادامه تحصیل: ادامه تحصیل یا همان دوره تخصص می‌باشد که شامل تخصص درمان ریشه دندان (اندودنتیکس، دندان‌پزشکی ترمیمی، دندان‌پزشکی کودکان و ... می‌باشد

بازارکار و وضعیت شغلی: شاید بتوان گفت که رشته دندان‌پزشکی بدلیل موقعیت شغلی و بازارکار آن پرطرفدارترین رشته تجربی در بین داوطلبین کنکور می‌باشد. با وجود اینکه در حال حاضر تعداد دندان‌پزشکان عمومی افزایش یافته و مردم نیز به سلامت دهان و دندان خود اهمیت بیشتری می‌دهند اما این رشته هنوز بازارکار خوبی دارد. همچنین از نظر درآمد در رده بالاتر از شخصی که پزشکی عمومی دارد، می‌باشد

با چه رتبه و درصدهایی می­توان به رشته­ داندان­پزشکی در دانشگاه­های روزانه رسید؟

در جدول زیر حدود درصدهای چند داوطلب از مناطق مختلف که موفق به قبولی در رشته دندان‌پزشکی شده­اند، آورده شده است. این داوطلبان در چارک پایین قبولی ها قرار دارند‌.

درصد شیمی درصد فیزیک درصد زیست درصد ریاضی درصد انگلیسی درصد معارف درصد عربی درصد ادبیات رشته قبولی/دانشگاه منطقه داوطلب
30 60 70 40 90 60 90 70 دندانپزشکی/زاهدان یک
80 50 40 50 30 80 70 70 دندانپزشکی/زاهدان دو
60 50 60 40 40 70 40 60 دندانپزشکی/زاهدان سه

پرسش و پاسخ