معرفی رشته پزشکی

نویسنده : A.A

جهت کسب اطلاعات در مورد رشته پزشکی و شرایط و نحوه قبولی در این رشته

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

معرفی رشته: یکی از پرمخاطب‌ترین رشته‌ها (از میان پزشکی، داروسازی و دندان‌پزشکی) بین رتبه‌های برتر کنکور شناخته شده‌است. البته قابل ذکر است که در چند سال اخر دندان پزشکی بر پزشکی ترجیح داده می‌شود (به علت دوره طولانی پزشکی نسبت به دندان‌پزشکی که در ادامه گفته می‌شود). از رشته پزشکی با عنوان دکتری حرفه‌ای نیز نام برده می‌شود.

(در برخی از رشتههای تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی شامل رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی، پذیرش دانشجو در مقطع دکترای حرفه‌ای صورت می‌گیرد. 

تعداد واحدهای این مقاطع از ۲۰۹ واحد در داروسازی تا ۳۰۰ واحد در پزشکی متغیر است، و بالاترین سطح از نظر تعداد و محتوا نسبت به دکترای سایر رشته‌ها که با حداکثر گذراندن ۲۱۵ واحد فارغ‌التحصیل می‌شوند برخوردار است و مدت تحصیل معمول آن از ۶-۸ سال بسته به رشته است. پذیرفته‌شدگان بیشتر این رشته‌ها، امکان ادامه تحصیل تا دوره تخصصی و حتی فوق‌تخصصی در زمینه خاصی را دارا می‌باشند.)

دوره تحصیلی به صورت دکترای پیوسته صورت می‌گیرد. سه دانشگاه سراسری، آزاد و همچنین پردیس دانشجو پذیرش می‌کنند. پزشکی یک علم کاربردی است، هدف آن حفظ و بهبود سلامتی، درمان بیماری‌ها وکمک به آسیب‌دیدگان است. که این هدف با شناختن بیماری­ها، شناسایی، درمان و جلوگیری از بوجود آمدن آنها محقق می­شود.این رشته نیز در میان داوطلبان تجربی از رشته­های پرطرفدار محسوب می­شود. این رشته در زیرگروه یک گروه آزمایشی علوم تجربی قرار دارد.

طول مدت تحصیل: دوره آموزشی رشته پزشکی تا سال‌های 83-84 حدودا 7 سال بود، بیش از یک دهه هست که مدت دوره آموزشی این رشته در تمامی دانشگاه‌ها 8 سال تا 9 سال شده و باید گفته بشه که بعد از 8 سال نیز افرادی که درسشون تموم شد، وارد محیط کار نمیشن (چرا!؟)

1- 2 سال تعهد خدمت در مناطق محروم برای اخد مدرک مجوز مطب می‌باشید.

2- 2 سال نیز امر خدمت سربازی (پسرها) رو در پیش‌رو (البته برای مشمولین خدمت بعد فارغ‌التحصل شدن) دارید.

3- 2 تا 6 سال هم گرفتن تخصص و فوق تخصص ( بدون اخذ تخصص در حد یک پزشک عمومی هستید).

 مراحل تحصیل و دروس دانشگاهی رشته پزشکی:

شامل 4 مرحله از جمله: علوم پایه ، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی می‌باشد.

1- علوم پایه: طول این دوره 2.5 سال و شامل دروس علوم پایه، تخصصی و عمومی هم به صورت عملی و هم نظری می‌باشد. بعد از اتمام این دوره باید اولین ازمون با عنوان آزمون علوم پایه گذرانده شود تا وارد مرحله بعدی شوید.

2- مرحله فیزیوپاتولوژی: مدت مرحله دو ترم و شامل 31 واحد درسی است. هدف از آموزش در اين مرحله عرضه مباحثی است كه بتواند ضمن دادن آگاهی از مباني فيزيولوژيك، دانشجو را نسبت به مكانيزم بيماری­ها و عوامل موثر در آنها و تظاهر بيماری­ها و تشخيص به طريق تحليل‌گرانه آشنا نمايد.

3- مرحله کارآموزی بالینی: شامل 97 واحد درسی که در 30 ماه باید گذرانده شود. هدف از اين مرحله تشخيص بيماری­ها از ديدگاه بالينی و آزمايشگاهی و بدست آوردن توانایی­های لازم در بكار بردن انديشه و استقلال و نتيجه گيری سريع به منظور برخورد منطقی و صحيح با بيمار و طراحی عمليات پيشگيری و درمانی می­باشد.طول مدت این دوره معمولا 20 ماه می باشد.

4-مرحله کارورزی بالینی یا اینترنی: شامل 67 واحد درسی که در 18 ماه ( سه دوره 6 ماهه) باید گذرانده شود. هدف از اين مرحله پرورش مهارت­ها و تقويت قدرت تصميم گيری و افزايش اتكاء بنفس و تكميل پرورش انديشه از طريق رويارویی مستقيم كارورز با مسائل بهداشتی و درمانی و واگذار كردن مسئوليت امور بهداشتی  درمانی بعهده او مي باشد.

واحدهای درسی: تعداد كل واحدهای درسی دوره پزشكی 290 واحد است كه شامل 152 واحد درسی و 138 واحد نشانه‌شناسی، كارآموزی و كارورزی و پايان‌نامه می‌باشد.

بهترین و تاپ‌ترین دانشگاه‌های این رشته: دانشگاه‌های تهران، علوم پزشکی شهیدبهشتی، دانشگاه شیراز، دانشگاه ایران، اصفهان، مشهد و تبریز است.

ظرفیت کلی پذیرش رشته پزشکی و ظرفیت بهترین دانشگاه‌ها : در کنکور سراسری سال 1396، در کل دانشگاه­های علوم پزشکی کشور جمعا تعداد 4828 دانشجو در این رشته پذیرش می­شود. از این تعداد 160 نفر در دانشگاه علوم پزشکی تهران، 240 نفر در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، 192 نفر  در دانشگاه علوم پزشکی ایران و 217 نفر در دانشگاه علوم پزشکی شیراز پذیرش می‌شوند.

شرایط ادامه تحصیل: ادامه تحصیل یا همان دوره تخصص (آزمون دستیاری) می‌باشد که شامل تخصص چشم پزشکی، زیبایی، جراحی، مغزواعصاب و رادیولوژی و گره کارشناسی علوم پایه و ... می‌باشد

بازارکار و وضعیت شغلی: بازار کار رشته پزشکی شامل بيمارستان‌ها، کلينيک ها، درمانگاه‌ها، اورژانس‌ها و کليه مراکز درمانی در بخش های دولتی و خصوصی و تاسیس مطب می­باشد. با وجود اینکه در سال‌های اخیر رشته پزشکی نسبت به گذشته مقداری از رونق خود (به علت طولانی بودن دوره تحصیل) را از دست داده است اما همچنان رشته‌ای پر متقاضی است که از نظر درآمد شغلی و پرستیژ اجتماعی در جایگاه بالایی قرار دارد.

با چه رتبه و درصدهایی می­توان به رشته پزشکی روزانه در دانشگاه های سراسری فکر کرد؟

در جدول زیر درصدهای چند داوطلب از مناطق مختلف که موفق به قبولی در رشته پزشکی شده­اند، آورده شده است. این داوطلبان در چارک پایین قبولی ها قرار دارند.

درصد شیمیدرصد فیزیکدرصد زیستدرصد ریاضیدرصد انگلیسیدرصد معارفدرصد عربیدرصد ادبیاترشته قبولی/دانشگاهمنطقه داوطلب
40  50  60  50  70  80  50  60  پزشکی/ ایلام  یک 
60 60  50  60  50  70  50  70  پزشکی/ سنندج  دو 
60 50  60  40  50  70  90  40  پزشکی/ زاهدان  سه 

پردیس‌های خودگردان و ظرفیت­های مازاد دانشگاه‌های علوم پزشکی:

برای ورود به رشته­های پردیس‌های خودگردان و ظرفیت­های مازاد دانشگاه‌های علوم پزشکی نیاز به پرداخت شهریه می­باشد.

پرسش و پاسخ