تغییر رشته به هنر

نویسنده : A.A

جهت کسب اطلاعات در مورد تغییر رشته به هنر

از تلفن ثابت با شماره 9099072850 تماس حاصل فرمایید.

بدون پیش شماره از سراسر کشور

از ساعت 8 صبح تا 1 بامداد حتی ایام تعطیل

در صورت شلوغی خطوط، با شماره 9099072950 تماس حاصل فرمایید

تغییر رشته به هنر

در صورت علاقه مندی به رشته هنر به هر دلیل، نارضایتی از رشته تحصیلی ، انتخاب تحمیلی خانواده، اطمینان از قبول نشدن در رشته تحصیلی خود و ...خواندن مقاله زیر خالی از لطف نیست و شما را از چند و چون تغییر رشته به رشته ی هنر کاملأ آگاه خواهد کرد 

آندسته از دانش آموزانی که در اول دبیرستان، هنگام انتخاب رشته تحصیلی خود به اصرار خانواده و یا عدم آگاهی و یا ... رشته ای را به اجبار انتخاب کرده اند و در حال حاضر گیج و سر در گم شده اند. از سویی تمایلی ندارند در رشته ای که دوست ندارند تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی را ادامه بدهند و از سوی دیگر راهی جز این ندارند!!

 اما این طور نیست. اگر علاقه ی شما به یکی از رشته های مربوط به کنکور هنر باشد، شما می توانید در سال سوم به پیش دانشگاهی هنر تغییر رشته دهید. 

برای تغییر رشته به هنر، همه دانش آموزان  گروههای ریاضی، تجربی، انسانی و هنرستانی های غیرهنری(مانند معماری، الکترونیک، حسابداری و...) میبایست در خرداد یا تیرماه هر سال، در زمان امتحانات نیمسال دوم، فرم تغییر رشته را تکمیل کرده و پس از ممهور شدنِ فرم مربوطه، برای تایید نهایی به اداره آموزش و پرورش منطقه تحصیلی مراجعه نموده و در امتحانات تغییر رشته که غالباً در نیمه اول شهریور برگزار می شود، شرکت کنند. 

باید به این نکته توجه داشت در هر استان، فقط یک حوزه برای تغییر رشته به دختران و یک حوزه نیز برای گروه پسران معرفی می گردد.

داوطلبان برای تغییر رشته به هنر میبایست این موارد را امتحان دهند:

1. تاریخ هنر ایران کتاب سال دوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی مربوط به هنر ایران باستان تا هنر در دوران اسلامی ایران است.

2. تاریخ هنر جهان کتاب سال سوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با اقوام  بدوی تا هنر شرق دور و قرون 19 و 20 میلادی است.

3. مبانی هنرهای تجسمی کتاب سال دوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی و عملی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با نقطه و خط و سطح و رنگ و ... است. از داوطلب در در آزمون عملی خواسته می شود تا مباحث تئوری کتاب را به صورت عملی اجرا کرده و قسمت کتبی سوالات مربوط به تعاریف عناصر مختلف بصری است.

4. طراحی 1 کتاب سال دوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی و عملی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با طراحی اجسام بی جان و جاندار است. از داوطلب در آزمون عملی خواسته می شود تا مباحث مطروحه در کتاب را به صورت عملی اجرا کرده و قسمت کتبی سوالات مربوط به تعاریف و ابزارهای مختلف طراحی است. 

لازم به ذکر است متقاضیان تغییر رشته ای از معماری به هنر تنها باید کتاب تاریخ هنر ایران و تاریخ هنر جهان را امتحان بدهند. 

همچنین داوطلبین که در امتحانات خرداد ماه موفق نشده اند می توانند در آزمون تغییر رشته شرکت نمایند. این دسته از داوطلبین باید در زمان ثبت نام این مسئله را با مدرسه تغییر رشته خود مطرح کرده تا در صورت تداخل امتحانات با هماهنگی قبلی بتوانند در هر دو امتحان شرکت کنند. 

امتحانات به صورت سراسری و در یک نوبت برگزار می شود. حداقل نمره ی قبولی در این آزمون برای دو درس تاریخ هنر ایران و تاریخ هنر جهان نمره ی 10 و برای دروس مبانی هنرهای تجسمی و طراحی 1، نمره12 است. 

پرسش و پاسخ

سوال

سلام من رشته ام تجربی بوده و کنکور هنر دادم رتبه کل در سهمیه1067،رتبه کشوری 2411 هست ولی آزمون عملی ندادم آیا تهران روزانه قبول میشم؟ شیراز چطور؟

پاسخ مدیر

سلام ..کدام شهر هستید؟ منطقه چند ؟ رشته مورد علاقه؟

سوال

سوال سلام من رشتم تجربی بوده منطقه سه و بومی خراسان جنوبی هستم رتبم شده در سهمیه۱۰۷۸۲شبانه بیرجند قبول میشم؟

پاسخ مدیر

سلام چه رشته ای؟؟؟